Deprem Travma Psikolojisi

Fırına bir adet burun atın

Londra Kraliyet Hastanesi'nden bilim adamları bilim kurgu filmlerinde görülecek cinsten bir işe imza atıyorlar. Kök hücre kullanarak laboratuvarda burun, damar, kulak gibi organları üretiyorlar.

Fırına bir adet burun atın

Londra Kraliyet Hastanesi'nden bilim adamları bilim kurgu filmlerinde görülecek cinsten bir işe imza atıyorlar. Kök hücre kullanarak laboratuvarda burun, damar, kulak gibi organları üretiyorlar.

kizarmisburunABD dahil dünyadaki birkaç laboratuvardan biri olan bu laboratuvarda hastalara özel üretim yapılıyor. Bugüne kadar sadece birkaç şanslı hasta için gözyaşı kanalı, kan damarı ve soluk borusu üretildi. Ancak uzmanlar çok yakında daha fazla çeşitte organın üretilebileceğini umuyor. Bunlardan biri de dünyanın kök hücreden üretilen ilk burunu. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki London College Profesörü Alexander Seifalian, "Bu iş bir kek yapmak gibi sadece daha farklı bir fırın kullanıyoruz" dedi.

"BURUN YAPMAK KEK YAPMAYA BENZİYOR AMA FIRINI FARKLI"

Geçtiğimiz yıl ekibiyle birlikte kanserden burnunu kaybeden bir hastaya burun yapan Seifalian, özel bir tuz ve şeker solüsyonunu, hastanın mimik yapabilmesi için ürettikleri buruna kattı. Hastanın kendi vücut yağından ve büyüyen hücrelerinden alınan kök hücrelerle üretilen burun büyümesi için önce hastanın omzuna dikildi ve böylece derinin iyileşme yaratması sağlandı. Profesör Seifalian ve ekibi burunu hastaya nakletmek için heyecanla beklediklerini ancak bunun zamanı ile ilgili net bir şey söyleyemediklerini belirtti. 2005 yılından beri yürütülen bu bilimsel çalışmalara 16 milyon dolar harcandı ancak Prof. Seifalian bu organların ilerleyen zamanlarda sadece birkaç yüz dolara yapılabileceğini belirtti. HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al