FINDIK YE KALBİNİ KORU

FINDIK YE KALBİNİ KORU

A.A

Haftada 1 kez düzenli fındık, ceviz ve badem  tüketenlerde kalp damar hastalığı gelişme riski azalıyor.

 


Karedeniz Teknik Üniversitesi  (KTÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Fındık Çalışma Grubu  Başkanı Prof. Dr. Asım Örem, haftada 1 kez düzenli fındık, ceviz ve badem  tüketenlerde kalp damar hastalığı gelişme riskinin yüzde 8.3, haftada 4 kez  tüketenlerde ise yüzde 35-40 azaldığını söyledi.

Prof. Dr. Örem, fındık, ceviz ve badem  gibi ağaçta yetişen sert kabuklu meyvelerin insan sağlığına son derece olumlu  etkilerinin olduğu belirtti.

Bu ürünlerin sağlık açısından yararlarının belirlenmesi noktasında çok  sayıda araştırma yapıldığını vurgulayan Örem, şunları söyledi:

“Bu konuda yapılan çalışmaların sonucu olarak, söz konusu ürünleri  haftada 1 kez düzenli tüketenlerde kalp damar hastalığı gelişme riski yüzde 8.3,  haftada 4 kez tüketenlerde ise yüzde 35-40 azalıyor. Ayrıca, bu ürünleri daha sık  tüketenlerin az tüketenlere göre şeker hastalığı gelişme riski de düşüyor.  Fındık, ceviz ve badem gibi meyvelerin tüketiminin günlük diyetimizin vazgeçilmez  bir parçası olması gerekir.”

Ürünleri tüketim şeklinin de önemli olduğunu bildiren Örem, ürünlerin  aperitif olarak, öğle ve akşam yemeklerinden 1.5-2 saat önce alınmasının iştahı  azalttığını, bunun sonucu olarak da ana öğünlerin daha hafif geçtiğini ifade  etti.
        
"HER ÜÇ ÜRÜNDEN BENZER ORANDA ALINMALI”
        
Bu ürünlerin özellikle salata ve tatlı türleri ile karıştırılarak farklı  lezzetler oluşturup hayat boyu tüketilmesinin önemli bir yol olduğunu ifade eden  Prof. Dr. Örem, şunları vurguladı:

“Fındık, ceviz ve bademin farklı özelliklerinden dolayı fayda sağlıyor.  Bu nedenle haftalık tüketimde her üçünden benzer oranlarda alınması gerekir.  Günlük tüketilecek toplam miktar yaklaşık 40-50 gram olmalı, aşırı tüketim  (yaklaşık 80 gramın üzeri) kilo aldırabilir.

Bu tip aşırı tüketimlerin genellikle  yemek sonrası yapılması ve beraberinde fazla alkol alınması olumsuz etkiyi  artırıyor. Halkımızın bu ürünlerin tüketimi konusunda düzenli ve devamlı eğitime  ihtiyacı var. Bunun ulusal sağlık politikası bünyesinde sağlıklı yaşam ve  hastalıklardan korunma başlığı altında işlenmesi gerekir.”

Prof. Dr. Örem, bu tip bir diyet şeklinin, kan yağları yüksek kişilerde  veya kalp hastalarında kullanılan ilaçların yerini alamayacağını ve hekimlerin  verdiği ilaçların bundan dolayı kesilmemesi gerektiğini vurguladı. Örem, fındık  ve benzeri ürünleri tüketmenin sağlıklı beslenmek için bir hayat tarzı olması  gerektiğini kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al