FINDIK YE KALBİNİ KORU

FINDIK YE KALBİNİ KORU

A.A

Haftada 1 kez düzenli fındık, ceviz ve badem  tüketenlerde kalp damar hastalığı gelişme riski azalıyor.

 


Karedeniz Teknik Üniversitesi  (KTÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Fındık Çalışma Grubu  Başkanı Prof. Dr. Asım Örem, haftada 1 kez düzenli fındık, ceviz ve badem  tüketenlerde kalp damar hastalığı gelişme riskinin yüzde 8.3, haftada 4 kez  tüketenlerde ise yüzde 35-40 azaldığını söyledi.

Prof. Dr. Örem, fındık, ceviz ve badem  gibi ağaçta yetişen sert kabuklu meyvelerin insan sağlığına son derece olumlu  etkilerinin olduğu belirtti.

Bu ürünlerin sağlık açısından yararlarının belirlenmesi noktasında çok  sayıda araştırma yapıldığını vurgulayan Örem, şunları söyledi:

“Bu konuda yapılan çalışmaların sonucu olarak, söz konusu ürünleri  haftada 1 kez düzenli tüketenlerde kalp damar hastalığı gelişme riski yüzde 8.3,  haftada 4 kez tüketenlerde ise yüzde 35-40 azalıyor. Ayrıca, bu ürünleri daha sık  tüketenlerin az tüketenlere göre şeker hastalığı gelişme riski de düşüyor.  Fındık, ceviz ve badem gibi meyvelerin tüketiminin günlük diyetimizin vazgeçilmez  bir parçası olması gerekir.”

Ürünleri tüketim şeklinin de önemli olduğunu bildiren Örem, ürünlerin  aperitif olarak, öğle ve akşam yemeklerinden 1.5-2 saat önce alınmasının iştahı  azalttığını, bunun sonucu olarak da ana öğünlerin daha hafif geçtiğini ifade  etti.
        
"HER ÜÇ ÜRÜNDEN BENZER ORANDA ALINMALI”
        
Bu ürünlerin özellikle salata ve tatlı türleri ile karıştırılarak farklı  lezzetler oluşturup hayat boyu tüketilmesinin önemli bir yol olduğunu ifade eden  Prof. Dr. Örem, şunları vurguladı:

“Fındık, ceviz ve bademin farklı özelliklerinden dolayı fayda sağlıyor.  Bu nedenle haftalık tüketimde her üçünden benzer oranlarda alınması gerekir.  Günlük tüketilecek toplam miktar yaklaşık 40-50 gram olmalı, aşırı tüketim  (yaklaşık 80 gramın üzeri) kilo aldırabilir.

Bu tip aşırı tüketimlerin genellikle  yemek sonrası yapılması ve beraberinde fazla alkol alınması olumsuz etkiyi  artırıyor. Halkımızın bu ürünlerin tüketimi konusunda düzenli ve devamlı eğitime  ihtiyacı var. Bunun ulusal sağlık politikası bünyesinde sağlıklı yaşam ve  hastalıklardan korunma başlığı altında işlenmesi gerekir.”

Prof. Dr. Örem, bu tip bir diyet şeklinin, kan yağları yüksek kişilerde  veya kalp hastalarında kullanılan ilaçların yerini alamayacağını ve hekimlerin  verdiği ilaçların bundan dolayı kesilmemesi gerektiğini vurguladı. Örem, fındık  ve benzeri ürünleri tüketmenin sağlıklı beslenmek için bir hayat tarzı olması  gerektiğini kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al