'Atakan'a yapılacak en büyük kötülük abartıdır'

Mentör atanmalı, sessizce özel yetenekli programına alınmalı.

'Atakan'a yapılacak en büyük kötülük abartıdır'

Özel yetenek mi başka bir tür olgu mu öncelikle bunu ayırt etmek gerekiyor. Özelliği olan 10 yaşındaki bu  genç kardeşimizin rutinden kopmadan, ruh sağlığını olumsuz etkilemeden bir takip sürecine alınması gerekmektedir.

Öncelikler önemli

Öncelikle Kişisel  gelişimi açısında zihinsel kapasitesinin yüksek olduğu kesin, sosyal, ruhsal ve duygusal  kapasitesi bu seviyede olması ise mümkün değil. Bu nedenle sosyal, duygusal becerileri iç dünyasında çatışma yaşamadan  öğreneceği bir ortam hazırlamak gerekir.

Orantılılık ilkesi unutulmamalı

Bir insanın çok güzel bir gözü olsa ama çok büyük olsa bütünü bozduğu için çirkin kalır. Bu nedenle psikolojik bütünlüğünü göz önüne alarak eğitim verilmelidir.

En büyük tehlike narsisizminin beslenmesidir. Çünkü ruhsal bütünlüğü bozar en büyük organı Ego olur.

O’na yapılacak en büyük kötülük abartıdır

Her insan övgüden hoşlanır, yaşına uygun olmayan ve  taşıyamayacağı ilgi ve övgü, parmakla gösterilen olmak “ben neymişim” duygusuna neden olur. Bu kişide duygusal yük ve baskı oluşturur yönetemezse altına ezilir. Pek çok  şöhretin ruhsal kapasitesine uygun olmayan olumlu olsa dahi duygu yükünün altında kaldığını uygunsuz davranışlarla harcanıp gittiğini görmüşüzdür.

Sosyallik becerisi çok önemlidir. Atakan'ı bekleyen en büyük tehlike yalnızlaşmadır.

Eğitim bilimleri  günlük pratikte yaşıtlarından izole etmeden bireysel eğitimi hak ettiğini söyler. Ancak bu sosyal dokudan koparılmadan yspılmalıdır. Sayın Miili Eğiti Bakanımız Ziya Selçuk onu koruyacak  yardımı edildiğini vurgulaması çok kıymetlidir.  Ruh sağlığının bozulmaması için mentör atanması ile denge ve ölçülü davranış geliştirmenin sağlanması gerekir.

Anne ve babadan psikolog ve öğretmen olmaz onlar annelik ve babalıklarının liderliğinden vazgeçmemeliler. Yaşının sorumlulukları ondan beklenmelidir, yemek içmek okula hazırlanmak gibi. Aile çocukerkil hale gelmemeli yani onu evin küçük hükümdarı yapmamalıdırlar.

Sessiz iyilik yapılmalı

Özgürlük ve sorumluluk dengesini öğrenmesi için yaşının sorumlulukları ona bıkılmalıdır.
Atakan'a iyilik yapmak isteyenler sessiz iyilik yapmalıdırlar.

Önce iyi insan sonra iyi bir filizof

Atakan'a iyi bir filozof olmadan önce  iyi bir insan olmanın  önemi anlatılmalıdır. Almayı değil vermeyi de öğrenmelidir.

Ayaklı kütüphane olmayı  değil iyi insan olmayı hedeflemelidir.
Medya aktörü olmayı değil hem mütevazı hem de iddialı olmayı öğrenmelidir.
Bilgi hazinesini yüklenmeyi değil bilgi hazinesinin şifre ve anahtarlarını öğrenmeyi hedeflemelidir.
Sokratesin “bir şey biliyorum o da hiç bir şey bilmediğimdir sözünü, Newton'ın “gerçekler denizinin kenarında denize taş atan çocuklar gibiyiz” sözünü,

Mevlana’nın “Hamdım yandım piştim” sözü ile zora talip olmayı ve olgun kişiliği amaçlamayı unutmamasını tavsiye

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kendi kültürümüzü terk ederek modernleşmek; şehircilikte betonlaşma, Türkçemizde plaza dilini doğurdu.
  • Ailede eşler arasında dengeli ve uyumlu bir ilişki, huzurun sağlanmasında en önemli etkenlerin başında geliyor.
  • Sessizce yapılan iyiliğin her iki taraf için de faydalı olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Sessiz iyilik, iyiliğin en kaliteli v
  • Evlilik tıpkı ömür gibi çeşitli dönemlerden geçerek ilerlenen bir yolculuk halidir. İyi günde de kötü günde de birlikte olmaya söz veren çiftler, bu y
  • Nihayet çevreci bir kralımız oldu.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Hürriyet Aile köşesinde bu hafta “Empati ve Evlilik" konusuna ilişkin bir ya
  • Randevu Al