Filistinli küçük kız Dima'nın dramı

Filistinli 2 buçuk yaşındaki Dima el-Estal, Gazze'de tedavisi bulunmayan Niemann-Pick hastalığı ile pençeleşiyor ve Türkiye'den yardım bekliyor.

Filistinli küçük kız Dima'nın dramı

Filistinli 2 buçuk yaşındaki Dima el-Estal, Gazze'de tedavisi bulunmayan Niemann-Pick hastalığı ile pençeleşiyor ve Türkiye'den yardım bekliyor.

dima_dramKüçük kızın annesi Selmi el-Estal Dima'nın böbrek ve dalak büyümesine sebep olan Niemann-Pick hastası olduğunu, Gazze'deki hastanelerde tedavisi olmaması sebebiyle ölümü beklediğini belirtti. Dima'nın karnının sürekli şişik olduğunu ve ağrıdığını belirten Estal, “Herhangi bir hava değişimi Dima'yı etkiliyor. Karnındaki acılar sebebiyle gece boyunca uyuyamıyor. Biz de aynı şekilde onunla beraber acı çekiyoruz. 3 yaşına yaklaşmasına rağmen kızım hastalık sebebiyle yürüyemiyor. Bu hastalık, büyümesini engelleyerek bacaklarını, bedenini taşıyamaz hale getiriyor” diye konuştu.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Anne Estal, diğer çocuklar gibi Dima'nın da oynamak istediğini ancak oynarken acıları sebebiyle ağlamaya başladığını dile getirdi. Hastalığın kızı için büyük zorluklara sebep olduğunu anlatan annesi Estal şunları söyledi: “Dima acı çekerken sürekli onunla ilgilenmek, ağlamasını durdurmak için günümün tamamını onunla geçirmek ve kucağımda taşımak zorunda kalıyorum. Acı çeken kızım, şişen karnı sebebiyle günlük hayata ayak uyduramıyor, oturmakta, kalkmakta, uyumakta zorluk çekiyor.”

“ÖLDÜRÜCÜ BİR HASTALIK”

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Hastaneler Genel Müdürü ve Dima'nın doktoru Yusuf Ebu er-Riyş, Niemann-Pick hastalığının kalıtsal bir hastalık olduğunu, böbrek ve dalakta büyümeye, bazı bedensel hareketlerin gerilemesine sebep olduğunu kaydetti. Hastalığın metabolizmadaki sorunlardan kaynaklandığını, vücudun doğru bir şekilde kullanamadığı bazı maddelerin böbrek veya dalakta toplandığını belirten Riyş, maddelerin vücutta belli bir yerde toplanmasının zararlı olduğunu, hastalığa yol açtığını ve çocuğun fiziksel yapısında bozukluğa sebep olduğunu vurguladı. Riyş, hastalık hakkında şunları söyledi: “Bu öldürücü bir hastalık. Gazze'deki hastanelerin bu hastalığı tedavi etme imkanı yok. Hastalığın farklı şekillerde tedavisi var, öncelikle karaciğer veya kemik iliği nakli ilk kullanılan yöntemlerdendir. Bu hastalığın, Gazze'de bulunmayan özel sağlık merkezlerinde tedaviye ihtiyacı var.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al