FİL HAFIZASINA SAHİP OLUN

FİL HAFIZASINA SAHİP OLUN
Paylaş:

NTV

Yaşlandıkça isimleri hatırlayamıyor musunuz? Araştırmaya göre sorun çok fazla şey bilmenizden kaynaklanıyor.

 


Hafıza şampiyonu Dominic O'Brien, basit uygulamalarla hafızanızı canlı tutabileceğinizi belirtiyor;

- Hayatınızı yavaşlatın ve yaptıklarınızı bilinçli olarak yapın.

- Hayatınızı düzenlemek hafızanızı düzenlemektir. Bir işten başka bir işe geçmek hafızanızı yorar. Beyninize yaptıklarınızı kaydedecek zaman verin. İyi bir hafıza hayatını iyi yönetenlerde bulunur.

- Açık havada spor yapın. Oksijen hafızanın yakıtıdır. Kalbinizin daha hızlı çalışmasını sağlayacak yüzme, koşma gibi sporlar yapın.

- Hafızanızı övün. Hafızanız sabırsız, istekli bir çocuk gibidir. Eğer ona özen gösterirseniz büyüyecek ve parlak bir yetişkin olacaktır. Eğer hafızanızı çok fazla eleştirirseniz yetersiz bir yetişkin olacaktır. Kendinize her gün
'Mükemmel bir hafızaya sahibim' diye söyleyin.

- Hafızanızı test edin. Bir arkadaşınızdan bir fotoğraftaki 10 şeyi söylemesini isteyin. Fotoğrafa bakmadan iki dakikada kaç tanesini hatırlayabiliyorsunuz bakın. Sadece 3-4'ünü hatırlıyorsanız hafızanızı geliştirmeye zaman ayırmalısınız. Eğer 9 ya da 10 tanesini hatırlıyorsanız hafızanız oldukça iyi. Hafızanızı geliştirmek için önce 20 sonra 30 tane şeyi hatırlamaya çalışın.

- Pratik yapmak mükemmelleştirir. Basit hafıza teknikleri kullanarak işe başlayın. Yerleri, insanları, olayları hatırlamaya çalışın. Hafızayla ilgili pratik yapmak her geçen gün onu geliştirir.

- Hafızanıza yararlı gıdalarla beslenin. Omega 3 içeren yiyecekler tüketin. Beyin hücrelerinin yakıtı yediklerimizdir.

- İyi bir hafıza için duygularınızı da geliştirmelisiniz. Bir yere anahtar, cüzdan, para koyduğunuzda nereye koyduğunuza dikkat edin. Hafıza fotoğraf ve yer ilişkisi kurarak çalışır. Eğer bir hareketi yaparken yerine ve ortamına odaklanırsanız unutmanız zor olur.