Deprem Travma Psikolojisi

Felçli işçi hurdalardan biyonik kol yaptı

Endonezya'nın Bali kentinde altı ay önce yaşadığı beyin kanaması nedeniyle sol kolu felç olan bir kaynak işçisi, hurdalardan topladığı malzemeyle kendisine biyonik kol yaparak kolunu tekrar hareket ettirmeyi başardı.

Felçli işçi hurdalardan biyonik kol yaptı

Bali yakınlarındaki bir köyde yaşayan Wayan Sumardana adlı kaynak işçisi 31 yaşında...Wayan'ın işini sürdürebilmek için mutlaka gereken sol kolunu hareket ettirmesi gerekiyor.

Beyin kanaması nedeniyle sol kolu felç olan Wayan, inanılmazı gerçekleştirdi ve kolunu hareket ettirmeyi başardı. Wayan Sumardana, hurdalardan topladığı metalleri internet üstünden yaptığı araştırmalar yardımıyla biyonik kola dönüştürdü.

31 yaşındaki Sumardana'nın biyonik kolu bilimkurgu filmlerinden çok Mad Max filmlerindeki tuhaf hurdaları andırıyor. Biyonik kol, kafa derisine bağladığı elektrodlardan gelen sinyaller yardımıyla hareket ediyor. Tawan bu kol sayesinde kolunu istediği gibi hareket ettirip ihtiyaç duyduğu malzemeleri eliyle tutabiliyor.

HÜRRİYET

 

 

Paylaş:



Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al