FELÇ BELİRTİSİ OLABİLİR

FELÇ BELİRTİSİ OLABİLİR

A.A

Dikkat! Ailesel yatkınlık ve bazı kırma kusurlarına bağlı olabilen şaşılığın,sinir felcinin bulgusu olabileceği açıklandı. 

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ)  Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Şaşılık  Derneği Başkanı Prof. Dr. Seyhan Özkan, şaşılığa bağlı çift görme belirtisinin,  felç habercisi olabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Özkan, şaşılığın ailesel  yatkınlık ve bazı kırma kusurlarına bağlı olabileceği gibi, görmeyi bozan ciddi  bir göz hastalığının ya da sinir felcinin bulgusu olabileceğini söyledi.

Anne ve babaların, eğitimde başarıyı da etkileyen bir sorun olan  şaşılıktan çocuklarını korumak için mutlaka hekime başvurması gerektiğine dikkati  çeken Prof. Dr. Özkan, Adnan Menderes Üniversitesinin, bu tedavinin en yoğun  uygulandığı merkezlerden biri olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:

"Okulların açıldığı ve eğitimin yoğunlaştığı bu günlerde, çocukların göz  sağlığının mutlaka kontrol edilmesi tavsiye edilir. Çocuklarda görme bozukluğu,  şaşılık gibi durumlar çok başarılı olabilecek bir öğrenciyi, olumsuz  etkileyebilecek konuma getirebilir. Şaşılık muayenesi her yaşta yapılabilir.  Şaşılık çocukluk çağında derinlik hissinin gelişimini engellemekte ve bazen göz  tembelliğine yol açabilmektedir. Gözde kayma fark edilen bir kişi, mutlaka göz  hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Şaşılığın muayenesi için alt yaş sınırı yoktur.  Bu nedenle erken tedavi çok önemlidir. İleri yaşlarda bu fonksiyonlarda düzelme beklenmemekte, ancak yapılan tedavi kozmetik yönden düzelmeyi  sağlayabilmektedir. Şaşılık kişilerin iletişiminde çok önemli yeri olan göz  temasını etkilemekte, gerek çocukluk, gerekse yetişkin yaş grubunda ciddi  psikososyal problemlere yol açabilmektedir."

Erişkin yaşta ortaya çıkan şaşılıklarda "çift görme"nin olabileceğini  kaydeden Prof. Dr. Özkan, şaşılık tedavisinde gözlük, ilaç tedavisi, cerrahi  girişim veya bazen de bu yöntemlerin birkaçının kombinasyonunun kullanıldığını  belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şaşılığa bağlı çift görme felci haber verebileceği gibi, kas  hastalıklarının da belirtisi olabilir. Bu nedenle hastalık kesinlikle ciddiye  alınmalıdır. Bu konuda son yıllardaki en önemli gelişme, şaşılığın ilaçla  enjeksiyon tedavi yöntemidir."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al