Fedorchenko'dan Ukrayna'ya umut olacak bilgi

Beyin araştırmacısı Nataliia Fedorchenko'nun özgeçmişindeki bu üç kelimenin arkasında savaş ve uçuş ve şu anda Forschungszentrum Jülich'teki İnsan Beyni Projesine katkıda bulunduğu bilgisini Ukrayna'nın yeniden inşasına yardımcı olmak için kullanabileceği umudu yatıyor.

Fedorchenko'dan Ukrayna'ya umut olacak bilgi

Çağrı, Kiev ile Polonya sınırı arasında bir trenle kaçarken Nataliia Fedorchenko'ya ulaştı. Ekranında bir Amerikan numarası vardı; Babak Kateb hattın diğer ucundaydı. Beyin Haritalama ve Terapötikler Derneği'nin kurucusu ve başkanı, sinirbilimciler arasında önde gelen bir şahsiyettir. Nataliia Fedorchenko, "İran-Irak savaşı sırasında ABD'ye kaçtı ve daha sonra Barack Obama'nın Beyin Girişimi'nin kurulmasında önemli bir rol oynadı" diyor. Kateb, kendi deneyimini örnek vererek, kaçmakla doğru kararı verdiğini cesaretlendirmek için Amerika'dan onu aradı: "Bana, 'Güvende olduğunuzda, ülkeniz için bir şeyler yapabileceğinizden daha fazlasını yapabilirsiniz' dedi. sürekli tehdit altında çalışmaya devam etti.'"

Bu kısa telefon görüşmesi, Ukrayna'dan gelen genç doktor ve tıp araştırmacısı hakkında çok şey söylüyor: Henüz 25 yaşında olmasına rağmen, son derece iyi bağlantıları var ve bir buçuk yıldır Amerikan Beyin Haritalama ve Terapötik Derneği'nde üye. Ayrıca, kendi ülkesinden kaçmaya karar vermesinin ne kadar zor olduğunu da gösteriyor. Bu arada Ukraynalı, Nörobilim ve Tıp Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olarak çalıştığı Forschungszentrum Jülich'te bir pozisyon aldı. Amacı, Almanya'da kaldığı süre boyunca mümkün olduğunca çok şey öğrenmek.

Kiev'de, havaalanından birkaç dakika uzaklıkta üç kişilik ortak bir dairede yaşadı. 24 Şubat'ta sabahın erken saatlerinde Rus saldırıları başladığında, ülkedeki pek çok kişinin savaşın başladığını bile bilmediği bir anda, onun dairesindeki duvarlar sallandı. “O andan itibaren geceleri bodrumda geçirdik” diyor. Herkes ağlarken, Nataliia Fedorchenko bir doktor olarak yapmayı öğrendiği gibi soğukkanlılığını korumaya çalıştı ve elinden geldiğince teselli etti. "O zamanlar Rusların Kiev'i kuşatacağına dair bir öneri vardı" diye hatırlıyor. Bu onun kaçması için teraziyi devirdi.

Nataliia Fedorchenko'nun her zaman tek bir şey hissettiği bir dönem başladı: Büyük yardım etme isteği. Polonya'da, bir ailenin onu birkaç günlüğüne aldığı sınırın hemen ötesinde başladı. Fedorchenko, "En büyük kızım doktor olmak istiyor ve İngilizcemi ebeveynleri için tercüme etti" diye hatırlıyor. Polonyalı genç kadına tıp mesleğini ve kendi kariyerini anlattı; Yedi yaşındayken standart bir muayeneden beri nasıl tıp okumak istediğini ve büyüleyici genç bir doktorla tanıştığını anlattı. Okulda İngilizce dersinde beyin fonksiyonu hakkında nasıl konuştuklarını ve tam olarak bunu daha derinlemesine çalışmak istediğini hissetti. Büyükbabasının nasıl iki felç geçirdiğini ve bir genç olarak ona bakmasına yardım ettiğini ve başucunda, büyükbabasının kafasında tam olarak ne olduğunu anlama arzusuyla nasıl harekete geçtiğini. Daha sonra bir felç koğuşunda acil hekimi olarak çalıştı ve her gün işten eve hastalarının kaderinin yükü altında bitkin olarak geldi. Ve tıbbi araştırmalara girmeyi tercih ettiğini anlamasını nasıl sağladı.

Polonya'ya varmasından kısa bir süre sonra, okul günlerinden bir arkadaşı Nataliia Fedorchenko ile temasa geçti. Birkaç yıldır Almanya'da yaşıyordu ve onunla kalmak isteyip istemediğini sordu. Almanya'ya trenle gitti ve bugün bile yoldan geçenlerin yolculukta kendisine defalarca yardım teklif etmesi onu duygulandırıyor. Burada Almanya'da da geçmişten gelen hobisine devam etti: Savaşla ve evinden gelen korkunç haberlerle başa çıkmanın bir yolu olarak resimler çiziyor.

Forschungszentrum Jülich'te Nataliia Fedorchenko şu anda İnsan Beyni Projesi üzerinde çalışıyor. Beyin Haritalama ve Terapötikler Derneği bir kez daha rol oynadı: Babak Kateb, Nataliia Fedorchenko'yu Jülich'e getiren beyin araştırmacısı Katrin Amunts ile temas kurdu. Katrin Amunts'ın bilimsel direktör olarak başkanlığını yaptığı İnsan Beyni Projesi'nde, Nataliia Fedorchenko, nörobilimin geleceği etrafında dönen bir makalenin yayın sürecini koordine etmekten artık birincil sorumluluğa sahip. "Şu anda birçok ülkeden 62 yazar katılıyor ve onlarla yakın koordinasyondan sorumluyum" diyor.

Güvenli bir şekilde Ukrayna'ya ne zaman dönebileceği belirsiz. "Kariyerimin başındayım, bu sefer çok önemli bir aşama. Bu yüzden şimdi olabildiğince verimli olmaya ve eğitimime elimden geldiğince devam etmeye odaklanıyorum." Özgeçmişinde, geçmişten gelen tüm önemli kariyer hamleleri arasında, kaçışının dramatik hikayesini adlandırmak için sadece üç kelime kullandı. 2021'den beri orada yazıyor, inme hastalarında koronavirüsün etkileri üzerine doktora tezi üzerinde çalışıyor. Şu anda, "Hazırlık İzni".

Arkasında savaş ve kaçışın gizlendiği üç kelime. Ve gelecekte edindiği bilgileri Ukrayna'nın yeniden inşasına yardım etmek için kullanabileceği umudunu taşıyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı’yı ziyaret etti.
  • Psikiyatrist Nevzat Tarhan'dan 'başörtülü psikolog olmaz' diyen Üstün Dökmen'e tepki: Bunun adı mesleki narsizmdir.
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan Türkiye’nin en çok takip edilen sosyal medya platformlarından ‘Sözler Köşkü’nün ‘Beni İkna Et’ konseptinin
  • Demokrasinin sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda bir değer olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, demokrasinin ailede başl
  • Randevu Al