FEDAKAR ANNE

FEDAKAR ANNE

A.A

“Yerin seni çektiği kadar ağırsın/Kanatların çırpındığı kadar hafif/Kalbinin attığı kadar canlısın” diyor Can Yücel, tıpkı organlarıyla küçük kızı Kardelen'e ikinci bir kez can verecek fedakar anne Raziye Dik gibi...

 


“Uzun yıllar kalbi atsın, sağlıklı yaşasın, bir canım var o da feda olsun” diyen anne Dik, kendisinden alınacak organların nakledilmesi sonrasında Kardelen'in arkadaşları gibi özgürce oynayacağı günleri hayal ediyor.

Küçük yaşta yorgun düşen bedenini annesinin bir kez daha canından can, kanından kan vererek ayağa kaldıracak olmasının mutluluğunu yaşayan Kardelen ise
duygularını “Annemi çok seviyorum, daha ne diyebilirim ki” diyerek ifade ediyor.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Transplantasyon Kliniğinden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Tonguç Utku Yılmaz,  Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Çatalpınar Köyünden tedavi için Ankara'ya gelen 11 yaşındaki Kardelen'e yaklaşık iki hafta önce böbrek yetmezliği tanısı konulduğunu ve yapılan araştırmalar sonucunda genetik kaynaklı karaciğer hastalığı bulunduğunun tespit edildiğini söyledi.

Şu anda hem böbrek hem de karaciğer yetmezliği bulunan ve organ yetmezliğine bağlı haftada 2-3 gün diyalize girmek zorunda kalan Kardelen'in diyaliz sonrasında da sıkıntı yaşadığını anlatan Yılmaz, “Şu anda Kardelen'in karaciğer yetmezliği çok ön safhada değil, ancak böbrek yetmezliği ciddi boyutta” dedi.
Yılmaz, 2011'in Ocak ayında Kardelen'in ilk şikayetlerinin başladığını ve yaklaşık bir ay önce organ yetmezliği tanısına bağlı transplantasyon kararı alındığını dile getirerek, nakil için anne ve babasını değerlendirmeye alındığını belirtti. Değerlendirme sonucunda annenin uygun bulunduğunu ifade eden Yılmaz, genetik araştırmaların tamamlanmasından sonra annesinden Kardelen'e karaciğer ve böbrek nakli yapılacağını söyledi.

“NAKİLLERDE BAŞARI ORANI YÜZDE 85'İN ÜZERİNDE”


Türkiye şartlarında ve kendi merkezlerinde yapılan nakillerde başarı oranının yüzde 85'in üzerinde olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bu, dünya ortalamasının üstünde ve Avrupa ortalaması ile başa baş anlamına geliyor” diye konuştu.

Her iki nakilin de aynı gün yapılmasının literatürde olduğunu, ancak kendilerinin ilk önce karaciğer, ardından böbrek nakli yapılmasını planladıklarını belirten Yılmaz, her iki operasyonun tamamlanmasının bir-iki ayı bulmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Yılmaz, operasyonlar sonrasında Kardelen'in özellikle gıdaların temizliğine ve ilaçlarını zamanında kullanmaya dikkat etmesi gerektiğine işaret ederek, “Bunun dışında Kardelen, diğer sağlıklı arkadaşları gibi her şeyi yapabilecek duruma gelecek. Ancak, ömür boyu ilaç tedavisi sürecek ve düzenli takip altında olacak” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al