FAZLASI RİSKİ YÜKSELTİYOR

FAZLASI RİSKİ YÜKSELTİYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Alkol tüketimi ses telleri, yemek borusu, bağırsak ve karaciğer kanserine yakalanma olasılığını arttırıyor.

 


British Medical Journal dergisinde yayımlanan ve Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Yunanistan ve Danimarka’dan 360.000 kişinin katıldığı uzun vadeli araştırma (1990’lı yıllardan beri) Avrupa Kanser ve Besin Araştırmaları (EPIC) çalışmasının bir parçası. Sonuçlara göre ölçülü alkol tüketimi bile ağız ve gırtlak boşluğu, ses telleri, yemek borusu, bağırsak ve karaciğer kanserine yakalanma olasılığını arttırıyor.

Verilerimiz birçok kanser hastalığının günlük alkol tüketiminin erkeklerde iki, kadınlarda ise bir bardakla sınırlanması halinde önlenebileceğini gösterdi. Bunlar birçok sağlık organizasyonu tarafından önerilen ölçüler diyor bilim insanları. Buna göre erkekler için önerilen günlük alkol miktarı 24, kadınlar içinse 12 gram. Erkeklerde görülen on kanser vakasından biri ve kadınlarda görülen 33 vakadan birinde alkolün etkisi bulunmakta.

Avrupa’da önerilen limiti aşarak en fazla alkol tüketen ülke Almanya. Almanya’yı Danimarka ve İngiltere takip ediyor. Günümüzde insanların daha fazla alkol tükettikleri konusunda uyaran Naomi Allen (Oxford Üni.), bu durumun alkole bağlı kanser vakalarında artışa neden olabileceğini söylüyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al