Fazla yemek hafıza kaybı riskini artırıyor

Fazla yemek yemenin, yaşlılıkta hafıza kaybı ve bunama riskini iki katına çıkardığı ortaya çıkarıldı.

Fazla yemek hafıza kaybı riskini artırıyor

ABD'nin Arizona eyaletindeki Mayo Clinic araştırmacıları, 70 ila 89  yaşlarındaki 1250 kişiyi yeme ve içme alışkanlıklarına göre çeşitli testlerden  geçirdi. Araştırmacılar, katılımcıları günlük kalori alımı 600-1500, 1500-2100 ve  2100-6000 arasında değişen üç gruba ayırdı.

Günlük 2100-6000 kalori alan grupta ileri yaşlarda bunamaya neden olan  hafif bilişsel bozukluk görülen kişilerin sayısının ilk iki gruptakilere oranla  iki katı olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı yöneten Yonas Geda, düşük kalorili beslenmenin hafıza kaybını  azalttığını ve hatta Alzheimer başlangıcını engellediğini açıkladı. Geda, düşük kalorili ve sağlıklı beslenmenin nörolojik hastalıkların  önlenmesinde de önemli bir etken olduğunu belirtti. Araştırma sonuçları, 21-28 Nisan'da New Orleans'ta yapılacak 64. Amerikan  Nöroloji Akademisi Yıllık Toplantısı'nda sunulacak.

REUTERS

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile Multipl Skleroz yani kısa adı ile M
  • Artık zaman, beyindir… Beyin embolisine müdahale ilk 4,5 saat içinde yapılmalı. Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al