Fazla E vitamini kemiklere zarar verebilir

Bir araştırma, ıspanak, brokoli gibi yeşil renkli sebzelerde, fındık ve bademde bol bulunan E vitamininin kemiklere zarar verebileceğini gösterdi.

Fazla E vitamini kemiklere zarar verebilir

Bir araştırma, ıspanak, brokoli gibi yeşil renkli sebzelerde, fındık ve bademde bol bulunan E vitamininin kemiklere zarar verebileceğini gösterdi.

Sağlıklı yaşamak için faydalı ve önemli vitaminler arasında gösterilen E vitamininim kemiklere zarar verebileceği iddia edildi. Japon uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada, ıspanak, brokoli gibi yeşil renkli sebzelerde, fındık ve bademde bol bulunan E vitamininin kemiklere zarar verebileceği ortaya çıktı. Keio Üniversitesi’nden uzmanların Nature Medicine adlı tıp dergisinde yayımladıkları araştırma, büyük dozlarda E vitamini verilen farelerde kemik yoğunluğunun daha düşük olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar yağlarda, ıspanak, brokoli gibi yeşil renkli sebzelerde, fındık ve bademde bol bulunan E vitamini yerine normal diyet dışında alınan E vitamini haplarının sorun yaratabileceğine dikkat çekiyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin yansıttığı araştırmada, Tokyo'daki Keio Üniversitesi'ndeki uzmanların yeterli E vitamini almayan farelere E vitamini hapları verildikten sonraki gözlemlerine yer verildi. E vitamininin kemik yoğunluğu üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği sonucuna varan bazı eski araştırmalara karşın Japon uzmanlar, E vitamini verilmeyen farelerde kemik yoğunluğunun verilenlerden daha fazla olduğunu belirtti. Araştırmada ayrıca, 2010 yılında fareler üzerinde yapılan benzer bir deney tam tersi sonuçlar verdiği ve hatta E vitamininin yaşlılarda kemik güçlendirme tedavisinde kullanılabileceğini önerdiği kaydedildi.

“YÜKSEK DOZDA E VİTAMİNİ İÇEREN HAPLAR ZARARLI”

Fakat Aberdeen Üniversitesi'nde beslenmenin kemik sağlığı üzerindeki etkileri üzerinde çalışmalar yapan Dr. Helen Macdonald ise, henüz bu alandaki çalışmaların çok sınırlı olduğunu ifade etti. Kendisinin yürüttüğü bir başka çalışmada da E vitamininin kemikler üzerinde olumsuz etki yaptığı sonucunu elde eden Dr.Helen Macdonald bu nedenle insanların içinde zaten az miktarda E vitamini olan besinlerden kaçınmak için beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine gerek olmadığını vurgularken, normal bir diyetin içerdiğinden daha yüksek dozda E vitamini içeren hapların faydalı olmadığı hatta kemikler için zararlı olabileceği konusundaki bulguların arttığına dikkat çekti.  ANKA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al