Deprem Travma Psikolojisi

Fazla televizyon seyreden çocukların gelişimi etkileniyor

Televizyon karşısında fazla zaman geçiren çocukların bel çevresinin genişlediği belirlendi.

Fazla televizyon seyreden çocukların gelişimi etkileniyor

Televizyon karşısında fazla zaman geçiren  çocukların bel çevresinin genişlediği belirlendi.

Kanada'daki Montreal Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, 2 ila 4  yaşındaki çocukların bel çevresinin 10 yaşına kadar, haftada televizyon  karşısında fazladan geçirilen her saat için yarım milimetre genişlediğini ve bu  çocukların kaslarının zayıflamasına yol açabileceğini gösterdi.

 ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Araştırma, aynı yaş grubundaki çocukların yüzde 15'inin haftada 18  saatten fazla televizyon karşısında kaldığını ve araştırmaya katılan çocukların  10 yaşına geldiğinde televizyon izleme alışkanları nedeniyle bel çevrelerinin 7,6  milimetre kalınlaşabileceğini ortaya koydu. Haftada 1 saat fazla televizyon karşısında kalan çocuklarda, zıplama  mesafesinin de 0,36 santimetre azaldığı da görüldü. Araştırmada 1314 çocuğun televizyon seyretme alışkanlıkları incelendi. Araştırmacılar, 4 yaşındaki çocukların haftada ortalama 8,8 saat  televizyon seyrettiklerini ve bu rakamın 2 yıl içinde 14,8 saate çıkabileceğini  belirtti. Uzmanlar, 2 yaş üzerindeki çocukların günde 2 saatten fazla televizyon  seyretmemesini öneriyor. Araştırma, "BioMed Central" dergisinde yayımlandı. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al