FAZLA MEŞRUBAT İÇENLER DİKKAT

FAZLA MEŞRUBAT İÇENLER DİKKAT

AFP

Haftada en az iki kez meşrubat içenlerde pankreas kanseri riskinin çok daha fazla olduğu bildirildi.

Singapur'da yapılan, 60 bin civarında kişiyi kapsayan araştırmada,  meşrubat yerine daha ziyade meyve suyu içenlerde ise bu riskte artış bulunmadığı  belirtildi.

Araştırma başkanı Minnesota Üniversitesinden Mark Pereira,  meşrubatlardaki yüksek seviyedeki şekerin vücutta insülini artırıyor ve bunun da  pankreas kanser hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunuyor olabileceğini söyledi.
 
"Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention" dergisinde yayımlanan  araştırmada, söz konusu 60 bin kişi 14 yıl boyunca takip edildi.

Zaman içinde gönüllülerden 140'ında pankreas kanseri görüldü. Pankreas  kanserine yakalananların yüzde 87'sinin haftada 2 veya daha fazla meşrubat içme  alışkanlıklarını olduğu tespit edildi.

Daha önce yapılan bazı araştırmalarda da pankreas kanseriyle kırmızı et,  özellikle de çok kızarmış ve kavrulmuş et arasında bağlantı bulunmuştu.
 
Pankreas kanseri, en öldürücü kanser türleri arasında bulunuyor.

Amerikan Kanser Derneği'ne göre, pankreas kanserlilerin 5 yıl yaşama  oranı sadece yüzde 5.

Bazı bilim adamları, yüksek şeker tüketiminin bazı türdeki kanserleri  tetiklediğini düşünüyorlar. Tümör hücrelerinin normal hücrelerden daha çok glikoz  tükettiği belirtiliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al