FAZLA KİLOLARDAN SORUMLU YENİ BİR GEN BULUNDU

FAZLA KİLOLARDAN SORUMLU YENİ BİR GEN BULUNDU

FAZLA KİLOLARDAN SORUMLU YENİ BİR GEN BULUNDUUluslararası bir araştırma ekibi, fazla kilolara neden olan yeni bir gen varyantı saptadı. Bu geni taşıyan kişiler %30 daha fazla kilolu oluyorlar.

Amerikalı ve Alman bilim insanlarından oluşan ekip, insan kalıtımındaki yaklaşık 100.000 gen varyantını inceleyerek, yağ metabolizmasının yakınında genetik bir değişim gördü. Söz konusu gen varyantı, Batı Avrupalılar kadar Afroamerikalılarda da görülmekte.

Kilolar üzerinde etkili olan çok sayıda gen bilinmekte. Ancak bilim adamları genlerin tek başına şişmanlatmadıklarını söylüyorlar. Şişmanlık konusunda genetik faktörlerle birlikte yaşam biçimi de etkili olmakta diyor araştırmacılar Science dergisinde (Sayı 312, s.279).

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/bilim/4321810.asp?gid=50

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al