FANATİKLERİ İNTİHARA SÜRÜKLER Mİ?

Prof. Dr. Tarhan, futboldaki şike iddialarının ardından fanatik taraftarın ailelerini uyardı.

FANATİKLERİ İNTİHARA SÜRÜKLER Mİ?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan futboldaki şike iddialarının taraftar üzerindeki psikolojik yansımalarını HABERTÜRK Televizyonu'na değerlendirdi.


HABERTÜRK Televizyonu Gün Ortası programında Didem Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan futbolda şike iddialarının taraftara psikolojik yansımalarına ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Tarhan taraftarın ailelerine uyarılarda bulundu.

Programda Rektör Tarhan;

"Şike iddialarıyla taraftar şimdi travma yaşıyor. Taraftarları iki gruba ayırmak gerekir. Fanatik olanlar ve olmayanlar. Fanatik kişiler kulübü kutsallaştıran kişilerdir. Bu kişilerde şuanda travma yaşanıyor olabilir. Travmanın da 4 aşaması var. İlki kişi durumu inkar eder. Komplo olarak değerlendirirler ve reddederler. Bir müddet sonra iddialar kanıtlarla doğrulanırsa protesto dönemi ortaya çıkar. 3'üncü aşamada ise depresyon dönemi görülür. Son olarak ise kişide kabullenme olur. Durumu fanatik kişi kabul eder. Bu fanatiklerde beklenen bir durum.

Fanatik olmayanlar da ise bir sorgulama var şu sıralar. Olayları sorguluyor onlar da. Eğer yaşananlar gerçek ise düşünceleri, kim olursa olsun bedelini ödesin şeklinde. Şuanda Fenerbahçe taraftarı başı dik gezemiyor.

Artık her futbolcunun şike korkusuyla oynama baskısı söz konusu. Bu tersine olumlu baskı oluşturur aslında. Hukuksuz bir uygulamaya karşı gerek hakem gerek sporcunun içinde iç yasakçı, vicdani bekçisi, zihinsel jürisi olması gerekir. Etik olan bu. İnsanlarda dürüstlük geni yok dürüstlük, toplumsal öğrenmeyle öğreniliyor. Bu durum sporda performansı düşürmez daha çok güveni artırır…

FANATİK TARAFTAR AİLELERİ DİKKAT!

Örneğin, Mıchael Jackson ölünce çok sayıda intihar vakaları yaşandı. Fanatiklerde bu gibi durumlar görülebilir. Çünkü bu kişiler yaşam sebebi gibi görüyor, her şeyini ona bağlıyor. Sanki çocuğu elinden alınmış anne gibi şok yaşayabiliyor. Yaşama bağlantısına zarar veriyor. Eğer bir kulübe fanatik düzeyde bağlı biri varsa ailesi o kişiye dikkat etmeli. Kişi sessizleşmişse, içine kapanmış ve garip davranışlarda bulunuyorsa anne ve baba buna dikkat etmeli. Fanatik kişilerin yakınları onlara özellikle bu dönemde daha olmalı. Fanatik kişiler, inkar mekanizmasıyla savunduğu konular eğer toplumda kabul görmeyince protesto döneminde pazarlık yapmaya başlıyor. Bu arada ümitsizliğe düşerse kendine zarar verebilir ve ölçüsüz orantısız davranışlarda bulanabilir.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al