EVLİLİKTE SEVGİ Mİ MANTIK MI?

EVLİLİKTE SEVGİ Mİ MANTIK MI?

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Prof. Dr. Nevzat Tarhan evlilik hazırlığı yapan çiftleri uyarıyor…Mutlaka okuyun.

 


Evlilik düşüncesinde olan gençlerin birçoğu duygularıyla hareket ediyor. Peki çiftler hangi duygularına göre; sevgi mi yoksa mantığına göre mi hareket etmeli. Kişinin hayatına hangi duyu yön vermeli.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan evlilik hazırlığında olan çiftleri uyarıyor. Timaş yayınlarından çıkan "Evlilik Psikolojisi" isimli kitabında Tarhan;

EVLİLİKTE AYNI YÖNE BAKMAK ÖNEMLİ

"Ünlü bir düşünür "Evlilik iki kişinin birbirine bakması değil, aynı yöne bakmasıdır" demiş. Bu söz, aslında evlilikte eşlerin ortak ilgi alanlarının ve değerlerinin olması gerektiğine işaret ediyor. Evlilikte bunların olması için eş adayını tanımak gerekir. Çünkü insan hayat boyu beraber olacağı biriyle aynı yöne bakıp bakamayacağını ancak onu tanıyarak anlar.

Evlenecek kişinin "Düşündüğüm kişiyle evlenirsem artıları ne olur, eksileri ne olur?" diye düşünmesi ve önceliklerini iyi belirlemesi gerekir. Evlilikte iyi ve kötü zamanlar olacaktır. Önemli olan evliliğin paylaşım noktasında nasıl yaşanabileceğinin bilinmesi ve evlenecek kişilerin ortak değerlerinin olup olmadığıdır.

SEVGİ İKİNCİ PLANDA OLMALI

Eş adaylarının birbirini sağlıklı tanıyabilmesi için sevgiyi ikinci, aklı ve mantığı birinci plana almaları gerekir. Evlenmeye hazırlanan gençlerde ise mantıktan çok duygular ön plandadır. Bu nedenle evlenecek genç duygularının kontrolünde hareket eder ve eş adayını tanımaya çalışırken onun hakkında yanlış değerlendirmeler yapar. Hatta ona karşı objektif olamadığı için doğru değerlendirmeler ile yanlış yargılara varabilir."