Deprem Travma Psikolojisi

EVLİLİKTE ÖNCE İLETİŞİM

EVLİLİKTE ÖNCE İLETİŞİM

Habertürk

Çiftlerin birbirlerinin duygu, düşünce ve isteklerini anlamaları onları daha mutlu kılıyor. İletişime önem verin.

 


Uzmanlar, iletişim kopuklukları giderilmediğinde evliliklerin kolaylıkla çıkmaza girebildiğinin ve çatışmaların kaçınılmaz olduğunun altını çiziyor.

Psikolog Vildan Kavak eşler arasındaki gereksiz çatışma ve anlaşmazlıklara yol açan, yanlış anlama ve iletişim kopuklukları giderilmediğinde evliliklerin kolaylıkla çıkmaza girebildiğini söyledi. Çift olmayı öğrenmek Bilinçli bir yaşam için eşlerin öncelikle birbirlerini tanıması gerektiğini vurgulayan Vildan Kavak şunları söyledi:

"Sağlıklı bir evlilik, eşlerin hayata birbirlerinin pencerelerinden bakabilmelerini, kendi doğrularından başka doğruların da olabileceğini fark etmelerini ve bunlara saygı duymalarını gerektirir. Eşler, birbirlerinin

Farklılıklarını görmezden gelip, bireysel istekleri doğrultusunda yaşamaya devam ettiklerinde,

Karşı tarafın beklenti ve rahatsızlıklarına duyarsız kaldıklarında evliliğin önceliği olan sağlıklı bir karnı koca ilişkisi kurulamaz. Bu durum, karı - koca olmanın sorumluluğunu taşımayan eşlerin, yeterli anne-baba olmalarını da engeller. İyi bir anne baba olmak, öncelikle iyi bir çift olmayı gerektirmektedir/' Eşlerin önce beklentilerinin farkında olması gerektiğini anlatan Psikolog Kavak, tarafların birbirlerini dinlemesinin önemine vurgu yaptı.

Evlilikte kişilikleri değil problemlerin tartışılmasının daha yararlı olacağını belirten Kavak, eşlerin birbirlerinin duygu ve düşüncelerinin düşüncelerinin farklı olmasına saygı duyması gerektiğini dile getirdi.

Eşini çok iyi tanımanın, onun her davranışının nedenini ve sonucunu tahmin edebileceği anlamına gelmeyeceğinin altını çizen Kavak, eşlerden birinin 'Benden bir şey saklıyor', 'Bana bu şekilde konuşuyor ama asıl düşüncesi başka' gibi cümlelerle elde yeterli kanıt olmadan vardığı sonucun çıkmaza sürükleyebileceğine dikkat çekti.

Geribildirim verin Eşlerin birbirlerini 'Sen bencilsin ya da 'Sinirlisin gibi yakıştırmalarla suçlamaması gerektiğini Dile getiren Kavak, şöyle devam etti: "Karşınızdakinin konuşmasının arasına girerek 'ama'İfadesiyle kendinizi müdafaa etmeye çalışmayın. 'Şunu neden şöyle yaptın?' sorusuna karşılık olarak ama' silahına. sanlmayın. 'Sen zaten hep böylesin gibi genellemeler yapmayın.İnsanlar, oldukları gibi kabul edildiklerinde kendilerini değiştirmek ve geliştirmek için çaba gösterirler.

Sürekli eleştirilen eş, olumsuz duygularla ya karşı saldırı ya geçecek ya da tartışmaya bile gerek görmeden kabuğuna çekilecektir. Geribildirim verin. 'Söylemek istediğin bu mu, doğru anlamış mıyım? Gibi bir cümleyle karşınızdakine onu anlamak istediğiniz mesajını verir ve yanlış anlaşılmayı engellemiş olursunuz. Duygularınızı belirtin ve karşı tarafın durumla ilgili hissini yakaladıysanız da ifade edin."

Psikolog Vildan Kavak eşlerin birbirlerine yanlış anlaşılmalara yol açacak imalardan kaçınmasını tavsiye etti. Kavak'a göre; her sorun çıktığında 'Yürümeyecek, boşanalım', 'Çeker giderim' gibi yıkıcı ifadeler kullanılmamalı Sorunlar biriktirilmeden (Çözüm bulunmasının daha yararlı olacağını anlatan Kavak, "Hatalı olduğunuz durumları ifade edip, özür dileyin. Hisleriniz için değil olay sırasındaki olumsuz davranışlarınız için özür dileyin. Eşinizin yanlışlarını ya da eksikliklerini araştırmayın" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al