Evlilikte olumsuzluklara fırsat vermemek için

Evlilikte olumsuzluklara fırsat vermemek için

Evlilikte gerektiğinde geri adım atabilme becerisi


Evlilikte olumsuzluklara fırsat vermemek içinEvlilikte işbirliği ve uyumu koruyabilmek için farklı fikirlere saygı duymak gereklidir. Farklı kişiliklerin ihtiyaçlarını anlayabilmek, empati yeteneği ve kendini karşı tarafa doğru ifade edebilmek, dayatmacı yaklaşımlardan kaçınarak gerektiğinde geri adım atabilmek ve kendi istek ve ihtiyaçlarından vazgeçebilme gibi özellikleri kendinde barındırmak gerekir.

Aynı hataları tekrarlamaktan kaçınmalı

Eşlerden biri, hep kendi dediği olsun ve diğer taraf kendisine uysun istiyorsa, baskıcı, zorlayıcı, hatalı davranışlar içinde ise karşı taraf aynı hatayı tekrarlamamaya dikkat etmelidir. Genellikle çatışmalı ilişkilerde karşılıklı olarak aynı hataların tekrarlandığını, negatif yaklaşımlara yine negatif karşılık verildiğini görüyoruz. Sertliğe sertlikle karşılık vermek kadar sertlik karşısında hep alttan almak da hatalı bir tutumdur.

Doğru olan, yaşanan problem ile karşısındakinin kişiliğini karıştırmamak, çatışma durumlarında eşini "karşı taraf" olarak görüp çatışmak veya susup sorunun üstünü örtmek yerine dikkatini probleme çevirebilmek ve eşini de doğru iletişim biçimlerini kullanarak bu bakış açısına çekmeye çalışmaktır. Bunu yapabilmek için kadın da erkek de, kendini ön yargılardan ve "evlilikte erkeğin dediği olur, kadın alttan almalı" vb. hatalı kültürel koşullanmalardan arındırmalı, karşısındakinin kendisinden farklı istek ve ihtiyaçlara sahip bir "insan" olduğunu dikkate alarak hayattan ve evlilikte eşinden beklentilerini doğru bir şekilde belirleyebilmeli, iletişim becerileri konusunda kendini geliştirmelidir.

Evlilikte farklı ana baba tutumları

Anne babalar çocuklarından bekledikleri davranış modeline uygun davranışlar içinde olmalıdırlar. Ürünün yetişmesi, mahsulün iyi olması ekilen tohumun içinde yetiştiği toprağa, bulunduğu çevre koşullarına bağlıdır. Bu demektir ki anne babanın tutumu, kişilik yapıları, ilişki kuruş tarzları çocuğun da nasıl bir insan olacağını belirler. Anne babaların çocuklarıyla iletişimde, problem durumlarında kendi yetişme tarzları ve kişilik yapılarına bağlı olarak farklı tutumlar sergilediklerini görüyoruz.

PROF. DR. NEVZAT TERHAN- UZM. PSK. ÇİĞDEM DEMİRSOY

KAYNAK : //www.bugun.com.tr/
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al