Deprem Travma Psikolojisi

Evlilikte mutluluğun sırrı belli oldu

Evlilikte mutlu olmanın yolları biliyor musunuz? Basit önerilerle evliliğinizdeki sorunları çözebilir ve evliliğinizde çok mutlu olabilirsiniz.

Evlilikte mutluluğun sırrı belli oldu

Evlilikte mutlu olmanın yolları biliyor musunuz? Basit önerilerle evliliğinizdeki sorunları çözebilir ve evliliğinizde çok mutlu olabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığı Değerlendirme Dairesi Başkan Vekili Rahime Beder Şen, “Öfke düzeyi  yüksek başlayan tartışmalardan kaçınılmalı. Önce öfkenizi kontrol edin, o sorunu  çözmek için eşinize randevu verin, erteleyin” dedi.

EŞİNİZLE BÖYLE İLETİŞİM KURUN

Şen, bir seminere katılmak üzere geldiği Samsun'da bakanlık olarak evlenecek çiftlerin karşılaşabilecekleri soruları  çözmek, iletişim becerilerini artırmak amacıyla bir çalışma başlattıklarını  söyledi. Bu kapsamda, evlilikte temel olarak iletişim konusunun önemli olduğuna  karar vererek, çiftler arasındaki iletişimi güçlendirmek, sorun çözme  yöntemlerini onlara aktarabilmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Şen,  “Çatışmanın her ailede doğal olduğundan yola çıkarak, bunu yönetebilmenin önemli  olduğunu ve tartışmaların büyümeden nasıl çözümlenebileceğini, öfke kontrolünün  nasıl sağlanabileceğini anlatıyoruz” diye konuştu. Teknolojik iletişim araçlarının gelişmesinin insanca iletişimi  engellediğini belirten Şen, çiftlerin birbirlerini dinlemeleri gerektiğini,  sağlıklı iletişimin ancak bu şekilde sağlanacağını açıkladı.

EVLİLİK TERAPİLERİ EVLİLİĞİNİZİ İYİ GELEBİLİR

VAKİT GEÇİRMEK, İLETİŞİM İÇİN YETERLİ DEĞİL Sosyal değişim, kentleşme ve modernleşmenin insanları yoğun bir şekilde  kuşattığını, bireyselleşmenin toplumsallaşmanın önüne geçtiğini dile getiren Şen,  şöyle devam etti:

“Beraberlikte sağlıklı iletişim kurulamadığı zaman boşanmalarla karşı  karşıya kalınabiliyor. O nedenle sağlıklı iletişim çok önemli. Birlikte sadece  vakit geçirmek, eğlenmek değil, birbirini iyi anlamak, anladığını hissettirmek ve  bunu yapabilmek için de can kulağıyla dinlemek önemli. Onun için biz iletişimi ve  çatışma çözümünü çok önemsiyoruz. Her ailede çatışma olur. Önemli olan sağlıklı  bir iletişim sonucunda bu çatışmanın da yönetilebilmesidir. Onu yönetemediğiniz  zaman zaten boşanmaya gidebiliyorsunuz. Evlilik öncesinde çok vakit geçirmek  değil, birbirini can kulağıyla dinlemek çok önemli.”

"EŞİNİZE RANDEVU VERİN” Rahime Beder Şen, çiftler arasında her şeyin ortak paylaşılması  gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sorunlar, 'senin sorunun, benim sorunum' değil, 'bizim sorunumuz'  olarak ele alınmalı. Ama eğer öfkeli bir durum varsa, kişinin öfkesini kontrol  altına almasını önemsiyoruz. Kişi kendi öfkesini kontrol altına aldıktan sonra  eşiyle problemin çözümüne gitmeli. Öfke düzeyi yüksek başlayan tartışmalardan  kaçınılmalı. Önce öfkenizi kontrol edin, o sorunu çözmek için eşinize randevu  verin, erteleyin. 'Biriniz alttan alın' demiyoruz. Evlilikte sessiz kalmak 'seni  önemsemiyorum' anlamına gelir. Ama çatışmalarda sessiz kalmak 'kaçınmak' anlamına  gelir. Sessiz kalmak ve alttan almak sorunun çözümü değil. Çatışmanın ortak  çözümüne gidilmesi lazım.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • Ben 16 yıllık evliyim. Eşim özünde iyi bir insan ancak çok aşırı küfürler ediyor.
  • Sevdiğiniz erkeği gerçekten tanıyor musunuz? Mesela kafasından geçeni hissetmeniz, atacağı adımı tahmin etmeniz mümkün mü?
  • Ben eşimle pek anlaşamıyorum. Daha çok onun ailesiyle hiç anlaşamıyorum. Annesinin ve babasının seslerini bile duyunca tüylerim diken diken oluyor. Çü
  • Randevu Al