Deprem Travma Psikolojisi

Evlilik ve iş hayatınızın uyumu için 4 ipucu

İşiniz ve evliliğiniz arasında sıkıştınız mı? İşte iş ve evlilik hayatınızı düzene sokacak tavsiyeler.

Evlilik ve iş hayatınızın uyumu için 4 ipucu

İşiniz ve evliliğiniz arasında sıkıştınız mı? İşte iş ve evlilik hayatınızı düzene sokacak tavsiyeler.

Kimse size kariyer yönetiminin kolay olduğunu söylemedi. Karışıma bir de ilişki ekleyin ve ortaya kariyer intiharı çıksın, değil mi? Yanlış. Her ne kadar hepimiz önem verdiğimiz kişiyle eğlenceli bir gün geçirmek için bir günlüğüne işe gitmeme fikrini sevsek de, önemli bir ilişkinizin olması, meslek yaşamınızın zarar görmesini gerektirmez. Tam tersine! İlişkiler ve kariyerler üzerine yapılan geniş bir araştırma gösteriyor ki başarılı ilişkileri olan kişiler yalnızca daha çok para kazanmakla kalmıyor aynı zamanda daha sağlıklı oluyor, daha uzun yaşıyor ve ilişkisi olmayan kişilerden daha çok terfi alıyorlar. İlişkinizi ve kariyerinizi nasıl dengede tutabilirsiniz?

1- ÖNCELİK

Şu bir gerçektir ki bazen hayat bizi tek bir yöne odaklanmamız için zorlar. Genellikle bu öncelik değişimi, bir amacı başarmak için diğerinden vazgeçmeyi gerektirir; örneğin bir ilişkinin gelişimi için uzmanlık isteğinizin zayıflaması gibi. Fakat hayatınızdaki bu önemli şeylerden birini elde etmek için diğerini feda etmeniz gerekmemeli.

AİLE İÇİ SAĞLIKLI İLETİŞİM KURUN

Bir şeye öncelik vermek, diğerini feda etmek anlamına gelmez. Öncelik vermek, düzenleme yapmak anlamına gelir. Hem evlilik hem iş hayatınıza sağlam bir altyapı hazırlarsanız, öncelikler değiştiğinde oluşan karışıklığı önleyebilirsiniz. Birinci adım: Hem hayatınızdaki o önemli kişinin, hem de iş arkadaşlarınızın hayatınızın önemli birer parçaları olduklarını bilmelerini sağlayın. İki taraf da sizin için değerli olduklarını anladığında, ofiste geç saatlere kadar kalmanızın işte kalmayı tercih ettiğiniz, bir günlük izin almanızın da işinizi umursamadığınız anlamına gelmediğini anlayacaklardır. Onlara iki tarafın da önemli olduğunu ama bazen gerektiğinde diğerinin öncelik sahibi olabileceğini anlatın.

2- BİRBİRLERİNDEN AYRI TUTUN

Başarılı bir kariyer ve sevgi dolu bir evlilik sahibi olmak başınıza gelebilecek en güzel şeydir. Bu birbirinden ayrı iki dünyanın mutluluğunu sürdürmenin en iyi yolu ne mi? Onları birbirinden ayrı tutun! Bu demek oluyor ki işyerindeyken kendinizi işinize, elinizdeki işe ve iş arkadaşlarınızla müdürünüzün ihtiyaçlarına verin. Aşk hayatınızın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Ofis dışında hayal kurmak için bir sürü boş zamanınız var. Bunun yerine iş gününüzü verimli geçirirseniz, sonrasında eşinizle daha çok ve kaliteli zaman geçirebilirseniz. Benzer şekilde, sevgilinizle kaliteli zaman geçirirken işinizin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Cep telefonunuzu uzağa kaldırın, yapacağınız bir sonraki önemli öneriden bahsetmeyi bırakın ve dedikoducu iş arkadaşınız hakkında konuşmayın. Bunların yerine bir çift olarak ikinizin de hoşuna giden konulardan bahsedin.

3- ZAMANINIZI YÖNETİN

İşten çıkarılmanın ve ilişkilerin bozulmasının bir numaralı sebebi zaman kısıtlılığıdır. İlişkisi olan başarılı uzmanlar, önceden düşünüldüğü ve plan yapıldığı takdirde bundan kaçınılabileceğini bilirler. Eğer kariyeriniz gereği ay sonunda geç saatlere kadar çalışmanızı gerekiyorsa, ay sonu gelmeden bir hafta sonunu sevgilinize ayırın. Böylece işiniz yoğunlaşmadan önce birlikte vakit geçirebilirsiniz. Aynı şekilde tatilden sonra işe enerji depolamış ve çalışmak için hevesli bir biçimde dönün. İşvereninize, ilişkinize ve kişisel hayatınıza değer veriyor olmanızın yanı sıra profesyonel başarılarınıza da önem verdiğinizi gösterin.

4- İLETİŞİMİ SÜRDÜRÜN

Sosyal iletişim ağı insanlara erişip iletişim kurmanız için vardır. Ofiste zaman geçirmeniz kaçınılmazdır ama bir işiniz olduğu için evliliğinizi berbat etmekten kesinlikle kaçınabilirsiniz. Nasıl mı? Her gün beş dakikanızı sevgilinize özel bir mesaj yazmak için ayırın, Facebook’ta duvarına yazın – hatta onu düşündüğünüzü belli etmek için hızlıca bir e-posta gönderin. Tabii bunun bir roman olmasına ya da bir saatlik uzun bir sohbet yapmanıza gerek yok. Unutmayın, işyerindesiniz çalışıyor olmalısınız. Yalnızca ne kadar özel olduğunu anlatan iki satırlık bir metin yeterli olacaktır.  HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • Ben 16 yıllık evliyim. Eşim özünde iyi bir insan ancak çok aşırı küfürler ediyor.
  • Sevdiğiniz erkeği gerçekten tanıyor musunuz? Mesela kafasından geçeni hissetmeniz, atacağı adımı tahmin etmeniz mümkün mü?
  • Ben eşimle pek anlaşamıyorum. Daha çok onun ailesiyle hiç anlaşamıyorum. Annesinin ve babasının seslerini bile duyunca tüylerim diken diken oluyor. Çü
  • Randevu Al