EVLİLİK SİTELERİNE BÜYÜK İLGİ

EVLİLİK SİTELERİNE BÜYÜK İLGİ

A.A.

Son zamanlarda sayıları gittikçe artan evlilik sitelerine ilgi gün geçtikçe artıyor. Peki insanlar hangi psikolojide.


Sosyal ortam eksikliği,  vakitsizlik ya da iş yoğunluğu gibi nedenlerle interneti tercih eden evlilik  adaylarının, son zamanlarda sayıları gittikçe artan “evlilik siteleri”ne  ilgisinin yoğun olduğu bildirildi.

Son yıllarda sosyal paylaşım siteleri  ve televizyon kanallarındaki “izdivaç” programları aracılığıyla yapılan  evlilikler, son bir kaç yıl içerisinde evlilik amaçlı kurulan sitelerle daha da  arttı.

Dünya genelinde yaklaşık her yıl 1 milyon kişinin bu amaçla kurulan  siteler aracılığıyla dünya evine girdiği belirtilirken, Türkiye'de bu yolla  tanışıp evlenen yüzlerce kişi sosyal hayattaki yerlerini alıyor.

Uzmanların yaşanabilecek olumsuzluklar nedeniyle internet üzerinden  yapılan evlilikler konusunda dikkatli olunması yönündeki uyarılarına rağmen,  sitelerin üye sayısı ise her geçen gün artıyor.

Yaklaşık 1 yıl önce kurulan ve kısa sürede üye sayısı 400 bini aşan  “www.evlilikmerkezi.com” sitesinin Direktörü Ebru Selvi, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Türkiye'de arkadaşlık siteleri, e-dating ve sosyal iletişim ağlarının  yaklaşık 10 yıldır en yüksek trafikli siteler arasında yer aldığını ancak evlilik  odaklı sitelerin ise daha yeni olduğunu söyledi.

Hizmete başlamalarının üzerinden bir yıl gibi kısa bir süre geçmesine  rağmen, üye sayılarının 400 bini aştığını belirten Selvi, “Şu an yüzde 49'u  kadın, yüzde 51'i erkek olmak üzere Türkiye geneli ve yüzde 11'i yurtdışında  yaşayan Türkler olmak üzere 437 bin üyemiz bulunuyor” dedi.

Kuruldukları günden bu yana, yüzlerce üyelerinin aradıkları eş adaylarını  bulduklarını belirterek siteden ayrıldıklarını anlatan Selvi, Türkiye'nin evlilik  danışmanlığı konusundaki bilimsel uzmanlığa dayanarak kurulan ilk ve tek evlilik  sitesi olma özelliğini de taşıdıklarını kaydetti.

Sitelerinde “Akıllı eşleştirme sistemi” adını verdikleri metodu  uyguladıklarını ifade eden Selvi, “Buna göre üyelerin kişilik özellikleri  ölçümlenerek uyumlu ve dengeleyici özellikler taşıyan eş adayları kendilerine  yönlendiriliyor” diye konuştu.
        
ÜYELERİN YÜZDE 93'Ü ÇALIŞAN

        
 Sitelerinin sadece Türkiye'den değil, yurt dışında yaşayan Türkler'de de  oldukça yoğun ilgi gördüğünü belirten Selvi, şöyle konuştu:

“Üyelerimizin yüzde 93'ü çalışan ya da kendi işini yapan kesimden  oluşuyor. Yüzde 7'lik bir kısım ise emekli ya da şu an çalışmayan bir kesimi  oluşturuyor. Sektörel olarak da çok geniş bir yelpaze olmakla beraber, rakamsal  olarak yüzde 21 ile sağlık sektörü (doktor-hekim-eczacı-sağlık personeli ve ilaç  sektörü çalışanları dahil) ilk sırada yer alıyor, ardından yüzde 14 ile finans  sektörü ve yüzde 11'le kamu sektörü üyelerimizi oluşturuyor. Öte yandan hem  Türkiye, hem de yurt dışında özellikle yönetici ve üst düzey yönetici olarak  çalışan kadın ve erkek üyelerimizin sayısı da oldukça büyük bir populasyonu  oluşturuyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al