EVLİLİK ÖNCESİ SEKS OLUR MU?

EVLİLİK ÖNCESİ SEKS OLUR MU?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
"Cinsel uyumun evlilik kararında yüzde 20-30 oranında rolü vardır. Türk toplumunda evlilik öncesi seksi tavsiye etmem"

Evlilik öncesi seks yaşanmalı mı?
"Evlilikten önce cinsellik yaşanmalı," tarzındaki düşünceler gençleri travmatize ediyor. Ancak çiftler Batı toplumuna göre yetiştiyse, cinsellik yaşayabilirler. Çünkü Batı toplumunda, "İlk cinsel deneyim en özel kişiyle yaşanacak," diye bir görüş hâkim değil.

Cinsel uyum evlilik kararında ne kadar önemlidir?
Cinsel uyumun evlilik kararında, genellikle yüzde 20-30 oranında rolü vardır. İki farklı cinsin uyumunda yüzde 70-80 duygu, düşünce ve davranış uyumu gelir. Çiftlerin öncelikle fikir, hal ve tavır konularında uzlaşıyor olması gerekir...

Evlendikten sonra aralarında cinsel uyum olmazsa ne yapacaklar?
Uzman yardım alacaklar. Zaten cinsel uyumsuzluk, hastalık durumunda söz konusu olur. Kadında vajinismus; erkeklerde ereksiyon kusuru, erken boşalma ya da cinsel bilgi eksikliği nedeniyle oluyor.

Ten uyumsuzluğu kolay tedavi edilir mi?
Cinsel uyumsuzluk hastalık nedeniyle oluyorsa tedavisi çok kolay. Ama yanlış kapılar çalındığı için insanlar sonuca ulaşamıyor. Çözümü yanlış adreslerde arıyorlar. Büyücülere, cincilere gidiyorlar. "Büyü yapıldı cinsellik bitti," diye düşünülüyor.

Hangi cinsel problemlerde çiftlere "Evlenmeyin," ya da "Boşanın," diyorsunuz?
Erkekte ereksiyon problemi varsa, bu durumu karşı tarafın evlenmeden önce bilmesi gerekir. Evlilikte seks olmayabilir ya da tedavisi mümkünse, tedaviden sonra evlilik gerçekleşmeli.

ESRA TÜZÜN

KAYNAK: //www.sabah.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al