EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞANLAR ARTTI

A.A

Türkiye'de, cinsellikle ilgili bilgi edinmek amacıyla evlilik öncesi danışmana başvuran çiftlerin sayısının, hızla artıyor.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Danışmanlık ve rehberliğin, kişilerin cinsel konularda bilgilendirilmesi, cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerinin giderilmesi ve kişilere yol gösterilmesi amacıyla verildiğini belirten Keçe, cinsel terapi ile cinsel danışmanlık ve rehberliğin, birbirinden farklı olduğuna dikkati çekti.
Keçe, cinsel terapinin, bir cinsel işlev bozukluğunun çeşitli psikoterapi teknikleriyle tedavi edilmesini içerdiğine işaret ederek, cinsel danışmanlık ve rehberliğin ise kişinin cinsellik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve doğum kontrol yöntemleri gibi konularda bilgilendirmesini kapsadığını ifade etti.

Çiftlerin, evlilik sürecinde bir koşuşturma içine girdiğini belirten Keçe, "Bu süreçte, gelinlik ve damatlık arayışı, pasta seçimi, düğün dansının nasıl olacağı, hatta hangi parçada dans edileceği gibi birçok ayrıntıyı düşünmek zorunda kalan çiftlere, mutlaka evlilik öncesi danışma ve rehberlik hizmeti almalarını da tavsiye ediyorum" dedi.

"CİNSEL AÇIDAN BİLGİSİZ NESİLLER YETİŞİYOR"

Keçe, Türkiye'de aile ve okulda cinsel eğitim olmadığı için cinsel açıdan bilgisiz nesillerin yetiştiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Toplum olarak cinsel konularda o kadar bilgisiziz ki cinsellikle ilgili çok basit ve temel konuları bile büyütüp hayatımızın en büyük sorunu haline getirebiliyoruz. Özellikle yeni evli çiftler, cinsellikle ilgili sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sorunlar gitgide büyüyüp, evlilik ilişkisini ve çiftin psikolojini bozar hale gelebiliyor. Oysa çiftler, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmeti aldıklarında, cinsellikle ilgili doğru bilgi edindikleri ve endişelerinden sıyrıldıkları için evliliğe ve cinselliğe karşı sağlıklı bir adım atmış oluyorlar."

"UZMANLARIMIZ, GELEN TELEFONLARA YETİŞMEYE ÇALIŞIYOR"

Dr. Cem Keçe, son zamanlarda, evliliğe daha sağlıklı bir başlangıç yapmak için evlilik öncesi danışmanlarına başvuranlarda artış gözlendiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Evliliklerin arttığı yaz döneminde, başvurular yoğunlaşıyor. Günde yüzlerce telefon alıyoruz. Buna e-posta yoluyla gelen sorular da eklendiğinde, oldukça büyük bir rakam ortaya çıkıyor. Uzmanlarımız, gelen telefonlara yetişmeye çalışıyor. Erkekler de kadınlar da kaygılarından kurtulmak için bizlere sorularını yöneltiyorlar. Biz de doğru bilgi verip, psikolojik destek sunarak, yardımcı olmaya çalışıyoruz."

Kişilerin bu hizmetten yararlanmaları için illa evlilik hazırlığında olmalarının gerekmediğini ifade eden Keçe, cinsel konularda bilgi sahibi olmak isteyen ya da ileride evlilik düşüncesi olan ancak endişeleri yüzünden karşı cinsle iletişim kurmaya çekinen bireylerin de bu hizmetten faydalanabileceğini kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Eşim tarafından her şeyin sorumlusu tutuluyorum. Ailemin tek çocuğuyum. Onların bakımını da üstlendim.
  • 13 yıllık evliyim ben öğretmenim eşim çalışmıyor. 1 oğlum var ama eşimi sevmiyorum dışarıdayken onu özlüyorum iyi bir insan bazen ona layık olmadığımı
  • 7 aylık evliyim ve çok mutsuzum. Karıma karşı hiç sevgi yok içimde. Evlilik görücü usulüyle oldu. Nişanlılık zamanında sevmediğimi anladım, evlenince
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Randevu Al