Evlilik erkekleri depresyondan koruyor

Evlilik erkekleri depresyondan koruyor. Nasıl mı? İşte cevabı.

Evlilik erkekleri depresyondan koruyor
Paylaş:

Evlenmeyen kadınlarda depresyon riskinin daha düşük olmasının arkasında, toplumun kadına yüklediği bu rollerin olduğu, iş hayatında daha yüksek tatmine ulaştığı, sosyal açıdan daha aktif olması gibi nedenler olduğu düşünülüyor.

EVLİLİK ERKEKLERİ DEPRESYONDAN KORUYOR

Evlilik birçok güzel hayal ile başlayan bir sosyal statü olmakla birlikte aslında çoğunlukla "hayal kırıklığı" ile sonuçlanıyor. Gittikçe artan boşanma oranları, bunun kadın ve erkeklerde yarattığı depresyon önemli bir sorun. Birçok erkek evliliğe "ağır maddi sorumluluklar" gözü ile bakıyor olsa da aslında araştırmalar bu korkunun yersiz olduğunu gösteriyor. Çünkü uzmanlara göre evlilik erkekleri depresyondan koruyor, kadınlarda ise depresyona yatkınlığı artırıyor.

Evlilik erkekleri depresyondan koruyor. Kadınlarda ise aldığı sorumluluklar sebebiyle depresyon riskini artırabiliyor.

EN FAZLA ETKİLENEN KADIN

Türk aile yapısında genellikle evlenene kadar ailesi ile aynı evde yaşayan genç yetişkinler, evlendikten sonra farklı bir dünya ile karşılaşıyor. Hem başka bir insan ile aynı evde yaşamaya uyum sağlamanın zorlukları, günlük yaşam alışkanlıklarından vazgeçme ve maddi sorumluluklar hem de ailelerin ilişkiye dahil olması birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyor.

Yapılan araştırmalara göre duygularını dışa yansıttığında yargılanacağını düşünen kadın ise evlilik hayatının zorluklarıyla başa çıkamadığında mutsuz olmaya başlıyor. Erkekler ise duygularını ve isteklerini daha kolay gösterebildiği için, ayrıca kültürel açıdan da bu kadının isteklerini dışa vurmasına göre daha normal karşılandığı için evlilikten zarar görmüyor. Yapılan araştırmalara göre de kadınlar evlilik ile depresyona erkeklerden daha çok giriyor. Evlilik hayatı ise erkekleri depresyondan koruyor.

BOŞANMAK ZARARLI

Yapılan araştırmalara göre evliliğin ayrılıkla bitmesinden sonra erkeklerin depresyona girme riski artıyor.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: