EVLİLİK BİR ERKEĞİ NASIL DEĞİŞTİRİR?

EVLİLİK BİR ERKEĞİ NASIL DEĞİŞTİRİR?

EVLİLİK BİR ERKEĞİ NASIL DEĞİŞTİRİR?Bekârken çok içip çok çalışan erkek evlenince rahata eriyor: İyi beslen, dış görünüşü boş ver. Evlilik gerçekten de erkeklere yarıyormuş. ABD'nin Harvard Kamu Sağlığı Okulu uzmanları, halk arasında yaygın olan bu görüşü bilimsel çalışmayla destekledi.

1986 ve 1994 yılları arasında evli, boşanmış, eşiyle ayrı yaşayan ya da ikinci evliliğini yapmış 40 bin erkek sağlık çalışanının incelendiği araştırmada, bu kişilerin beslenme alışkanlıkları ile yaşam tarzları değerlendirildi.
      
Araştırmayı yapan ekip, bir kez boşandıktan ya da karısı öldükten sonra tekrar evlenen erkeklerin, evlenmeyenlere göre daha iyi beslendiklerini, sebzeye ağırlık vererek alkolü azalttıklarını açıkladı.
      
Ancak bu gruptaki erkeklerin aynı zamanda evlilikle beraber dış görünüşlerine gösterdikleri önemin de kaybolduğu, kilo alma eğilimine girdikleri ve daha az spor yaptıkları belirtildi. Uzmanlar bu sonuçların, daha önce konuyla ilgili yapılan çalışmaları da desteklediğini söyledi.
      
Yakında yapılan başka bir araştırma, bekâr erkeklerin ölüm riskinin sigara tiryakilerinden fazla olduğunu göstermişti. Araştırmacılar bekârların daha çok sosyalleşme uğruna alkol tüketimini abarttığını söylüyor.
      
Ayrıca bekârlar zaman ayıracakları eşleri olmadığı için daha fazla mesai yapıp, yemek saatlerini de atlayabiliyor.
      
Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Patricia Mona Eng, boşanmış ya da dul erkekler arasında artan alkol tüketiminin yalnız yaşamanın stresine bağlanabileceğini, eş desteğinin strese karşı etkili olduğu için içki ve sigaraya karşı da yarar sağladığını söyledi.


15 Aralık 2004 Çarşamba       

KAYNAK:
//www.imedya.com/


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al