Evliliğin ömrünü uzat!

İyi bir uykunun çiftler arasındaki ilişkiyi olumlu etkilediği ortaya çıktı. İnsomnia yani uyuyamama sorunu olan hastaların ise ilişkilerinde ciddi problemler yaşadığı görüldü.

Evliliğin ömrünü uzat!

İyi bir uykunun çiftler arasındaki ilişkiyi olumlu etkilediği ortaya çıktı. İnsomnia yani uyuyamama sorunu olan hastaların ise ilişkilerinde ciddi problemler yaşadığı görüldü.

evlilik_omurCalifornia'daki Berkeley Üniversitesi'nde gerçekleştirilen araştırmada yaşları 18 ile 56 arasında değişen 60 çift incelendi. Araştırmaya katılan her gönüllü kaç saat uyudukları ve eşlerini ne kadar takdir ettiklerini, gün gün not tuttular. Ayrıca çiftler problem çözmeye yönelik bazı görevlere katıldı.

UYKU SORUNLARINIZI ÇÖZÜN!

Araştırmacılara göre daha iyi uyuyan çiftler problem çözmede daha başarılı oldu ve birbirlerini daha çok desteklediler. Berkeley Üniversitesi'nde araştırmayı yürüten psikolog Amie Gordon, az ve kalitesiz uykunun insanları daha bencil yaptığını ve hep kendi ihtiyaçlarına öncelik vermeyi tercih ettiğini söyledi. Uykunun evliliğe olan etkileri bugüne kadar çok az araştırıldı. Bu araştırmanın sonuçları New Orleans'daki Bireysel ve Sosyal Psikologlar Derneği'nin toplantısında duyuruldu. Uzmanlar kişiden kişiye 3 ile 8 saat arasında değişse de, yetişkinlerin en az beş saat "hiç bölünmeyen" uyku uyumalarını belirtiyor. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Uykusuzluk çekildiği nasıl anlaşılır? Aslında adı uykusuzluk olduğu için, uykusuz kaldığında uykusuzluk problemi çektiğini anlarsın gibi yanlış bir dü
  • Ramazan’da sağlıklı uyku nasıl uyunur? Ramazan’da uyku hijyenine dikkat!
  • Gece uykusunun kaçmaması için gündüz en fazla bir saat uyunmalı… Sağlam bağışıklık için iyi bir gece uykusu şart!
  • Uyku Felci Nedir? Halk arasında “karabasan” olarak bilinen uyku felci, “rüya görülen evrede beden uykudayken beynin uyanması” olarak tanımlanıyor. Bu
  • En doğru yatağı seçmenin yollarını biliyor musunuz? Doğru yatak, omurgayı düz bir hat üzerinde hizalamalı ve desteklemeli.
  • Randevu Al