Deprem Travma Psikolojisi

Evlenme yaşı yükseldi kısırlık arttı

Kısırlık, kadınların çalışma hayatına girmesi ve evlenme yaşının ilerlemesiyle birlikte iyice arttı.

Evlenme yaşı yükseldi kısırlık arttı

Kısırlık, kadınların çalışma hayatına girmesi ve evlenme yaşının ilerlemesiyle birlikte iyice arttı. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yılmazer, önceki yıllara göre kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almasının da etkisiyle çiftlerin çoğunlukla 30'lu yaşlarda evlenmeye başladığını belirterek, "İleri yaşlarda infertilite (kısırlık), daha çok karşılaştığımız bir sorun haline geldi" dedi.

Yılmazer, kısırlığın kadınların çalışma hayatına girmesi ve evlenme yaşının ilerlemesi nedeniyle her geçen gün daha çok önlerine çıkan bir sorun olduğunu söyledi. Kadına bağlı kısırlık vakalarında yumurtlama bozuklukları, tüplerde tıkanıklık gibi nedenlerle sıkça karşılaştıklarını anlatan Yılmazer, şöyle devam etti: kisirlikartti"Eskiden kadınlar 20'li yaşlarda evleniyordu. Şimdi evlenme yaşları, kadınların çalışma hayatına girmesiyle neredeyse 30'lara geldi. İleri yaşlarda infertilite (kısırlık), daha çok karşılaştığımız bir sorun haline geldi. Eskiden iki yıl korunmasız ilişki yaşamış insanlarda kısırlığı araştırmaya başlardık. Şimdi çiftler daha aceleci. Artık bir yıl sonra çocuğu olmayan çiftleri araştırmaya başlıyoruz. Bir çift, bir yıl korunmamışsa yüzde 5-15 arasında infertilite mağduriyetleriyle karşılaşıyoruz. Eskiden infertilitede hep kadınlar suçlanırdı. Günümüzde erkeğin de önemli bir faktör olduğunu görüyoruz. Neredeyse yüzde 20-40 erkeklere bağlı nedenler ortaya çıkıyor. Dolayısıyla günümüzde artık 'tek suçlu kadın' diye bir şey geçmiyor."

"STRES, KISIRLIK TEDAVİLERİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Bazı doktorların, ailelerinin talepleriyle 18 yaşında bir kadına ya da 3-6 aylık yeni evlenmiş çiftlere tedavi uygulamak durumunda kalabildiğini aktaran Yılmazer, bunun yerine birtakım küçük önlem ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra duruma göre çiftlere yeterli zamanın verilmesi gerektiğini bildirdi. Yılmazer, tedavilerin bazen çiftlere gereksiz yere stres yaşatabildiği uyarısında bulunarak, şunları kaydetti: "Aşırı stres, infertilite tedavilerini olumsuz etkiliyor. Onun için önce çiftlerle detaylı konuşmak gerekiyor. Durumu çözmeye çalışmak için birtakım şeyleri aceleye getirmemek gerekiyor. Tabii hastanın durumu önemli. İleri yaşlarda bir çift ise biraz daha erken davranabilirsiniz ama genç bir çift gelmişse, durumu değerlendirildikten sonra önemli bir sorun saptanmamışsa onlara yeterli zamanı tanımak daha uygun olacaktır. Hastaları mümkün olduğunca strese sokmamak lazım. Doktorun yaklaşımı çok önemli. Hastalara öyle şeyler söyleniyor ki sanki hiç çocuğu olmayacak psikolojisine ve strese giriyorlar. Bu hastalar doktor doktor geziyor. Lüzumsuz yere tüp bebek tedavisi uygulanan hastalar var." Çiftler değerlendirilirken ilk olarak erkeklerin kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Yılmazer, basit bir spermiyogram testiyle varsa sorunun hemen saptanabileceğini belirtti. Mehmet Yılmazer, kadına yapılacak işlemlerin daha uzun süreli, pahalı ve bazen ağrı verici olduğuna değinerek, "Erkekte her şey normalse ondan sonra kadındaki sorunları araştırabiliriz. Yumurtlama problemleri için testlerimiz var ama bir kadın adetlerini düzenli görüyorsa genelde yumurtlama sorunu beklemeyebiliriz. Kadının rahim filmi normal, yumurtlamasında sorun yoksa, erkeğin testi normalse ve bu kadın hamile kalamamışsa, bu tür durumda çift yüzde 10-15 oranındaki nedeni bilinmeyen gruba giriyor. Ona göre tedaviler veriyoruz" diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al