Evlenenlere Öfke Duyuyorum

Evlenenlere Öfke Duyuyorum

Evlenenlere Öfke Duyuyorum- 17 yaşında bir kızım. Annemle babam aralarında sürekli kavgalılar. Bundan dolayı evliliğe ve cinselliğe karşı tepkim var. Evlenenlere karşı müthiş öfke duyuyorum. Bunun kalıcı olmasından korkuyorum. Ne önerir siniz? 

- Aile ilk toplumsal kurumdur. Ailede yaşanan ve gözlenen pek çok olay kişinin daha sonraki yaşamına, insanlara ve olaylara bakışına, hatta verdiği tepkilere etki edecektir. Anne ve babamız arasında yaşanan ilişki, bizim de karşı cinsle ilişkilerimize önderlik edebildiği gibi, kaygılara da yol açabilmektedir. Özellikle sizin durumunuzda anne-babanıza ve anne-babanız arasında ki evlilik ilişkisine karşı duyduğunuz öfkeyi genelleştirdiğinizi görüyorum. Aslında yıllar boyu süregelen bu tür yaşantıların kişide kalıcı sıkıntılar yaratması beklenir bir durum. Önerim, duygularınızı çevrenizdekilerle, özellikle ailenizle paylaşmak, daha sonra ise bir psikolojik destek almaktır.

 

- 15 yaşındayım. Okulda ilgi duyduğum bir arkadaşım var. Onun bu durumdan haberi yok. Ben güzel görünmek için sürekli aç kalıyorum yediğim zamanlarda çıkartmayı tercih ediyorum. Geçen ay adet düzensizliği başladı. Buna bağlı olabilir mi? 

- Yeme bozuklukları Anoreksiya ve Bulimia olarak iki alt başlıkta incelenen psikiyatrik rahatsızlıklardır. Yeme bozuklukları temelinde kişinin bedenini sevmemesi, daha zayıf olmayı arzulaması ve bu hedefine ulaşmak adına farklı davranışlara yönelmesi(hiç yememe, aşırı diyet, tıkanırcasına yeme ve ardından bilinçli şekilde yediğini çıkarma, bağırsak çözücülerin kullanımı, aşırı beden egzersizler)  vardır. Yeme davranışı bozulduğu zaman kişinin beden sağlığı da zarar görmektedir. Örneğin ayırıcı tanılardan biri arka arkaya adet görmemedir. Yeme bozukluklarının başlangıç yaşının çoğunlukla ergenlik dönemi olduğu bilinir. Bunu pek çok nedene dayandırabiliriz ki en önemlisi de kişinin bedeni ve fiziksel güzelliğine bu dönemde aşırı önem vermesi, çevresine, özellikle karşı cinse kendini beğendirme arzusudur. Kişi yeme davranışı veya beden algısı ile ilgili bir sorun yaşadığında, özellikle kusma gibi sonradan pişmanlık duyabileceği davranışlarda da bulunuyorsa, bunu saklama eğilimine gidecektir. Ancak gerek Anoreksiya, gerekse Bulimia beden sağlığını ciddi şekilde tehdit eden ve geç kalındığında tedavisi yıllarca süren rahatsızlıklardır. Yeme ile ilgili bir sıkıntı var ise, bu durum kişinin hayatını olumsuz etkiliyorsa, mutlak surette bir psikiyatri uzamanı ile görüşme önerilir.

 

- 2 yıldır mutlu bir beraberliğim var ikimizde birbirimizi ölesiye seviyorduk. İşim gereği şehir değiştirdim. Ben henüz gitmemişken arkadaşım bir başkasıyla görüşmeye başlamış. Aşkımı uzaktan devam ettirebilmenin yollarını ararken arkadaşım hiçbir acı hissetmiyor. Acaba erkekler beraberliklere sadece seks anlamında mı bakarlar? Kendimi ona zarar vermemek için zor tutuyorum. Aynı yerde çalışıyoruz ve görüştüğü kişide sık sık gelmeye başladı. Kendimi depresyona girmekten nasıl alıkoyabilirim? 

- Erkeklerin cinselliği kadınlardan daha sık düşündüğü araştırmalarda vurgulanır. Kadın ayda bir kez ürer ve bu dönemde cinsel dürtülerde artış görülür. Ancak erkekler sürekli sperm üretir. Erkekler gerek bu biyolojik dayanaklar, gerekse de toplumsal yönlendirmeler nedeniyle cinselliği daha ön planda tutabilir. Ancak kadınlar daha sıklıkla duyguları ile hareket ederler. Kadınların karşı cinsle ilişkilerde daha çok duygularını öne çıkardıkları bilinir. Sanırım daha önce yaşadığınız ilişkide de bir bağlılık vardı, ancak kendinize farklı hedefler belirlemeniz ve kendinize daha çok zaman ayırmanızı öneririm 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al