EVLENEN DE BOŞANAN DA AZALDI

EVLENEN DE BOŞANAN DA AZALDI

A.A

Türkiye'de, Temmuz-Ağustos-Eylül  dönemini kapsayan dönemde 175 bin çift evlenirken, 23 bin çift  boşandı.

 


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010 yılı 3. dönem evlenme ve boşanma  istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, 2009 yılı üçüncü çeyreğine kıyasla evlenme sayısında yüzde 5,5  azalma meydana geldi. Geçen yıl söz konusu dönemde 186 bin 10 çift evlenmişti.

Evlenme sayısındaki en fazla düşüş yüzde 12,3 ile Batı Karadenizde  gözlenirken, Kuzeydoğu Anadoluda yüzde 4,1'lik artış kaydedildi.
        
ERKEKLERDE ORTALAMA YAŞ 26,5, KADINLARDA 23,3
        
2010'un üçüncü çeyreğinde ilk kez evlenen çiftler arasındaki ortalama yaş  farkı 3,2 olarak hesaplandı. Ortalama ilk evlenme yaşı erkekler için 26,5,  kadınlar için 23,3 oldu.

En yüksek ortalama ilk evlenme yaşı, erkeklerde 27,5, kadınlarda 24,6 ile  İstanbul'da görüldü. En düşük ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 25,5,  kadınlarda ise 21,9 ile Orta Anadoluda gözlendi.
        
BOŞANMA
        

2010 Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde 23 bin 527 çift boşandı. Bir önceki  yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10'luk azalma görüldü. 2009'un aynı döneminde  26 bin 138 çift boşanmıştı. Boşanma sayısında en büyük düşüş yüzde 26,3 ile  Kuzeydoğu Anadoluda gözlendi.

Söz konusu dönemde, boşanmalarda Batı Marmarada yüzde 1,2'lik artış  gerçekleşti.
       

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al