Evinde atomu parçalamaya kalkan adam!

İsveç'teki mazbut evinde atomu parçalamaya çalışan İsveçli, polis tarafından gözaltına alınmıştı. İşte o ilginç olayın detayları...

Evinde atomu parçalamaya kalkan adam!
Paylaş:

Bundan yıllar önce İsveçli çılgın bir vatandaş oldukça 'zihni sinir' bir olaya kalkışmıştı. Kuzey Avrupa'daki İskandinavya yarımadasında yer alan İsveç'teki mazbut evinde atomu parçalamaya çalışan İsveçli, polis tarafından gözaltına alınmıştı. İşte o ilginç olayın detayları...

Binlerce yıl önce Antik Yunanlı ünlü filozofların ortaya attığı atom teorileri, maddenin parçalanamaz en küçük yapı birimi yani atomdan meydana geldiğini söylemekteydi. 20. yüzyıla kadar geçerliliğini koruyan bu teori, teknolojinin muazzam bir hızla gelişmesinin sonucunda insanoğlunun atomun da parçalanabildiğini anlamasıyla birlikte geçerliliğini yitirdi.

Günümüzde atom kelimesi hala kullanılıyor olsa da, popüler kültürün “Tanrı Parçacığı” olarak tanıdığı Higgs Bozonu’nun aradığı Cern Deneyi’nden çok öncesinde bile atom çekirdeğinin parçalanabileceği anlaşılmıştır.

HOBİ NİYETİNE ATOM PARÇALAMAYA ÇALIŞTI

Hobi olarak atomu parçalamaya çalışan Richard Handl, AP ajansına yaptığı açıklamada, İsveç'in güneyindeki evinde radyum, amerikyum ve uranyum elementleri olduğunu, polisin kendisini yasa dışı yollardan nükleer materyal elde etmek suçuyla gözaltına aldığını bildirmişti.

Aylardır evinde küçük bir nükleer reaktör yapmak için uğraştığını, deneyimlerini internette paylaştığını ifade eden Handl, sonra bunun yasal olmadığını anladığını ve İsveç Radyasyon Kurumuna bir yazı gönderdiğini, Kurumun yazısını, evine polis sevk ederek yanıtladığını kaydetti.

“Daima fizik ve kimya ile ilgili oldum. Evde de atomun parçalanabileceği görmek istedim” diyen Handl, evine polisin temmuz ayının sonlarında baskın yaparak göz altına aldığını belirtti.

Polisin evinde tehlikeli düzeyde radyoaktif element bulamadığını bildiren Handl, projesinin iyi fikir olmadığını anladığını kaydetti.

Konuya ilişkin olarak polis bir yorum yapmaktan kaçındı. Handle çalışmalarını richardsreactor.blogspot.com adlı blog sayfası üzerinden yayınlıyordu.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: