Eve hapsolan şizofrenlerin umudu oldular

Aksaray Toplum ve Halk Sağlığı Merkezi'nde, şizofreni ve bipolar rahatsızlığı nedeniyle eve hapsolan hastalar, çeşitli etkinliklerle rehabilite edilerek toplumdan kopmamaları sağlanıyor.

Eve hapsolan şizofrenlerin umudu oldular

Aksaray Toplum ve Halk Sağlığı Merkezi'nde, şizofreni ve bipolar rahatsızlığı nedeniyle eve hapsolan hastalar, çeşitli etkinliklerle rehabilite edilerek toplumdan kopmamaları sağlanıyor.

sizofreniDevlet Hastanesi bünyesinde kurulan merkezin sorumlusu psikolog Aykan Gürkan, merkezde 4'ü erkek 12 hastanın bulunduğunu söyledi.

ŞİZOFRENİ HAKKINDA HER ŞEY

Şizofreni ve bipolar rahatsızlığı teşhisi konulan hastaların evlerinden servis aracı ile alınarak merkeze getirildiğini ifade eden Gürkan, şunları kaydetti: “Sabahları yaptığımız toplantının ardından gazete okuma seansımız oluyor. Bu seansta hastalarla birlikte gazete okuyup fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu sayede onların günlük yaşamdan kopmamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Gazete seansından sonra ise Halk Eğitim Merkezi'nden gelen el işi öğretmenlerimiz, hastalarımızla birlikte el işi yapıyor. Merkeze gelen hastalar, hem vakitlerini olumlu geçirmiş oluyor, hem de içine kapandıkları kabuklarını kırmaları kolaylaşıyor.”

“BİZİM İÇİN DAHA ÇOK HASTA DAHA ÇOK FAYDA DEMEKTİR”

Gürkan, merkezde hastalara sabah kahvaltısı ve öğle yemeği de verdiklerini dile getirerek, öğle yemeğinin ardından akşama kadar kitap okuma seansının ve el işi eğitimlerinin devam ettiğini söyledi. Akşam hastaların yine servis aracı ile evlerine bırakıldığını anlatan Gürkan, “Hastalar burada kendilerini iyi hissedene kadar kalabiliyor ve verdiğimiz hizmet tamamen ücretsiz. Ailelerin tek yapması gereken, hastaneden 'şizofren ya da bipolar hastasıdır' raporu alması ve bize başvurması. Ailesinde bu tür hastalar olanlara bize başvurmalarını öneriyoruz. Bizim için daha çok hasta daha çok fayda demektir. Hem aileler kendilerine vakit bulmuş oluyor, hem de eve kapanmak zorunda kalan hastalar evlerinden çıkmış ve değişik aktivitelerle insanların içine karışmış oluyor” diye konuştu. Birçok hasta ve ailesinden uygulamaya ilişkin çok olumlu değerlendirmeler aldıklarını vurgulayan Gürkan, ailelere; bu tür hastaları eve kapatmak yerine kendilerine göndermelerini tavsiye etti. A.A  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Toplumun güvenliğinden sorumlu kişilerin hem kendilerinin hem diğer insanların şiddete yönelten zayıf yönlerini bilmeleri önemlidir. Böylece doğru kar
  • Şizofreni nedir? Şizofreni, alevlenme ve yatışma dönemleriyle kendini gösteren kronik bir psikiyatrik hastalıktır.
  • İşte şizofrenik bozukluklarda ayırıcı tanı ve şizofrenik bozukluklarla ilgili bilgiler...
  • Paranoid Şizofreni Nedir, Belirtileri Nelerdir? Paranoid Bozukluklar Paranoya (hezeyan, sanrı, delüzyon) nedir?
  • Panik havası paranoid düşüncelerini artırabilir. Virüs stresiyle onlar da başa çıkmakta zorlanıyor! Önlemler gerçekçi ancak sakince anlatılmalı…
  • Şizofreniye ilişkin merak edilen tüm soruları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi hazırladığı "Şizofreni Psikoeğitim" kitapçığıyla cevap veriyor.
  • Randevu Al