EVDEKİ GÖRÜNMEZ TEHLİKELER

EVDEKİ GÖRÜNMEZ TEHLİKELER

Hürriyet Aile

Sivrisinek, tahtakurusu gibi haşereleri kovmakta kullanılan kimyasal maddeler hücrelere zarar verebilir.
Bulantı, kusma, ishale sebep olabilir. Bunlar özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda daha zararlıdır.

 


AHŞAP EŞYALAR

Evlerimizde eşyalarda kullanılan preslenmiş ahşap ve orman ürünlerinde kullanılan yapıştırıcı reçinelerde formaldehit vardır. Formaldehit gözde sulanma, yanma, boğazda ağrı, nefes darlığı ve astıma sebep olabilir. Ayrıca formaldehit hayvanlarda kansere neden olabilir.

YAPIŞTIRICILAR

Halı kaplamakta yapıştırıcı olarak kullanılan uçucu organik kimyasallar sağlık için zararlıdır. Ama bu tip maddelerin etkisi zamanla azalacağından, evimizi halı ile kapladıktan sonra havalandırır ve bu ortamı 3-5 gün kullanmazsak zararını minimuma indiririz.

LAZERLİ YAZICILAR


Lazerli yazıcılarda da uçucu organik hidrokarbonlar vardır. Bu tip yazıcılarla yakın temasta bulunmamak gerekir.

BOYALAR

Ev badanasında kullanılan kurşun ihtiva eden boyalar, gelişim bozukluklarına sebep olabilir. Ama günümüzde kullanılan yeni nesil boyalarda kurşun içeriği yoktur.

ODA SPREYİ VE TEMİZLİK MADDELERİ

Bu tip ev malzemeleri glikol bazlı eter ve terpen ihtiva eder. Bu tip maddeler havadaki ozonla birleşerek zararlı yan etkilere sebep olabilir.

BİBERONLAR


Biberonlardaki polikarbonat plastik bir nevi östrojen hormonu etkisiyle kullanıcı bebeklere zarar verebilir. Türkiye’de bu tip bebek biberonlarının yasa dışı sayılması için ilk adımlar atılmıştır.

YATAK VE BİLGİSAYAR MALZEMELERİ

Yanması zor yer döşeme yatak ve bilgisayar malzemeleri difenil eter ihtiva eder. Bu tip malzemelerin 2004 yılında ABD’de üretimine engel konuldu.

Öğrenme ve bellek sorunları, sperm sayısında azalma, sıçanlarda tiroid fonksiyonu bozukluklarına sebep olabilen bu tip maddelerin etkisinin insanlar ve diğer hayvanları ne tipte yan etkide bulunduğu bilinmemektedir. Ama insanlarda kanser yapıcı etkisi olabileceği belirtilmektedir.

KOZMETİK ÜRÜNLER

Kozmetik fitoletler, saç spreyi, şampuan, parfüm ve deodorantlarda kullanılan yumuşatıcılar hayvanlarda üreme ve gelişmede etkili olabilmektedir. İnsanlarda etkisi bulunmamakla birlikte California ve Washington’da küçük çocuk oyuncaklarında fitlon kullanımı yasaklanmıştır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al