Evde pijama ile çalışmayın

Evde pijama ile çalışmayın. Evden çalışırken, beyninizin çalışmaya adapte olması için pijama ya da eşofman yerine günlük kıyafet tercih edin.

Evde pijama ile çalışmayın

Evde pijama ile çalışmayın

Pandemi sürecinde ofis yerine evden çalışanlar, uzun bir dönemi geride bıraktı. Bu süreçte ortaya çıkan konsantrasyon bozukluğu, günlük rutinlerin bozulması, sosyalleşmenin en aza inmesi gibi sorunlar çalışanları olumsuz etkileyebiliyor. Üsküdar Üniversitesi Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi, evde verimli çalışma ve zaman geçirmeye ilişkin önerilerde bulundu…

Uyku kıyafeti ile evden çalışma yapılan zamanlar içerisindeki kıyafet birbirinden kesinlikle farklı olmalıdır. İşe gider gibi giyinmek belki işlevsel olmayacaktır ama pijama, eşofman yerine daha gündelik kıyafetlerle çalışmaya başlamak, beynin de çalışmaya başlamaya hazırlanması için uyarıcı niteliği taşıyacaktır. Çünkü zihnimiz birçok şeyi kodlar ve bu kodlamalar üzerine hayatımızı sürdürürüz; aynı arabaya bindiğimiz gibi kontağı çevirmemiz gerektiğinin kodlandığı gibi, bilgisayar başına geçildiğinde sadece çalışmak için giyilen kıyafetlerin olması da benzer derecede kodlanması gereken yeni bir girdidir.

Evde dikkat dağıtıcı birçok etmen bulunmaktadır. Televizyonun açık olması, telefonun çok ulaşılır halde olması, çocukların oyunlarının sesi gibi. Bu gibi durumlarda sürekli bilgisayar başında vakit geçirmek yerine mümkünse sadece mesai saatleri arasında tek başına bulunabileceği ortamda bulunması, hem ev içerisindeki dikkat dağıtıcılardan uzaklaştıracak hem de mesai saatlerinin uzamasını engelleyerek iş yerine de gerekli sınırın çekilmesi sağlanacaktır.

MOLA VERMEYİ İHMAL ETMEYİN

Evden çalışıyor olmak 24 saat ulaşılır olmak anlamına gelmemektedir. Bununla beraber nasıl ofiste çalışıldığında mesaiye başlama saati var ise evde de bu saatte mesai başında oluyor olmak günlük rutinlerden birisi olması gerekmektedir.

Günün hepsini evden geçirmek yerine nasıl mesai saatlerinde öğlen arasında dışarıda yemek yeniyorsa veya kahve molası verilip hava alınıyorsa, evden çalışıldığında da karantinada değilseniz mutlaka gün içerisinde kısa aralıklı da olsa dışarı çıkın. İş yerinde nasıl doğal oksijen kaynağına ihtiyaç duyuyorsak bedenimizin evde de ihtiyacı vardır.

Evden çalışmak, belki büyükşehirler için trafikte geçirilen vakit anlamında karlı oluyor olsa da uyku saatimizin değişmesine neden olmamalıdır. Biyolojik saatinizin ofiste çalışma saatiyle aynı saatte olduğu unutulmamalı ve uykunun da bu saat üzerindeki etkisi kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Evden çalışmanın uyku düzeninizi bozmasına asla izin vermeyin. Gece uykusunun gündüz uykusuyla telafisi olmaz.

KAHVALTIYA VAKİT AYIRIN

İnsanın hayatında psikolojik sağlamlık için birinci öncelik gece uykusunun düzenli olması, ikincisi düzenli sosyal yaşantının olması, üçüncüsü ise rutin aktivite ve uğraşların olmasıdır.

Günlük rutinler oluşturun. Örneğin kahvaltıya vakit ayrılması, sudoku, bulmaca çözmek, puzzle yapmak gibi zihin açıcı aktivitelere zaman ayırın.

Gün içerisinde yapmayı istediğiniz işleri planlayın. Yüzde 75'lik bir uyum olması iyi gittiğinizi gösterecektir.

Düşüncelerinizi ve duygularınızı diğerleriyle paylaşın, yalnız olmadığınızı, tüm dünyanın bu süreçten etkilendiğini unutmayın.

Sabah

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yalan söyleme alışkanlığı olarak bilinen mitomani ile masum yalanlar da denilen beyaz yalanın birbirinden farklı olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikol
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, engelli olmak ve psikolojik engellilik konusuna ilişkin değerlendirmede bul
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Randevu Al