Deprem Travma Psikolojisi

Ev ödevlerine en çok anneler yardım ediyor

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş velilerin ödevlerle ilgilenmesinin, çocukların başarısı için belirleyici olduğunu söyledi.

Ev ödevlerine en çok anneler yardım ediyor

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş velilerin ödevlerle ilgilenmesinin, çocukların başarısı için belirleyici olduğunu söyledi.

Güneş, araştırmaların, çocukların ev ödevlerine en çok annelerin yardım ettiğini gösterdiğini belirterek, “Kendisine sadece annenin yardım ettiğini gören çocuk, model aldığı babası için ödevin önem taşımadığını düşünebilir ve ödev yapmaktan kaçınabilir” dedi. evodeviProf. Dr. Güneş, ödevin eğitimciler arasında sürekli tartışılan ancak bir türlü vazgeçilemeyen eğitim etkinliği oluğunu, araştırmaların önemli bölümünde ödevlerin yararlı olduğu, bir kısmında ise çeşitli haksızlıklara ve sorunlara neden olduğunun öne sürüldüğünü söyledi. Bu nedenle bazı dönemlerde öğrencilere sürekli ödev verilmesine karşın bazı dönemlerde gereksiz görülerek yasaklandığını anlatan Güneş, son yıllarda eğitim alanındaki bilimsel gelişmeler, eğitim reformları, yeni yaklaşım ve programların ödevi yeniden ön plana çıkardığına dikkati çekti.  Güneş, şöyle konuştu:

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

“Günümüz araştırmalarında ödevlerin, öğrencinin dil ve zihinsel becerisine, okul başarısına ve yaşam boyu öğrenmesine katkısı açıkça dile getiriliyor. Ödevlerin aile içi iletişim ve etkileşim sürecine olumlu etkileri vurgulanıyor. Ödevin öğrenci üzerindeki etkileri ile ilgili uluslararası karşılaştırmalı araştırmalarda Kore ve Japon öğrencilerin başarılarının, Batı ülkelerindeki öğrencilerden daha yüksek olması, ödev ile açıklandı. Yine çeşitli araştırmalarda ödev yapan öğrencilerin üst düzeyde başarılı oldukları belirlendi. Okulda geliştirilen bu becerilerinin sonraki yıllarda ve özellikle iş yaşamında sağlam ve kalıcı olduğu gözlendi. Bir başka incelemede ise 50 araştırmadan 43’ü, evde ödeve daha fazla zaman ayıran öğrencilerin okulda daha çok başarılı olduklarını gösteriyor.”

ÖDEV SORUMLULUK GELİŞTİRİYOR

Güneş, ödevlerin öğrencilerde sorumluluk geliştirmenin önemli aracı olduğunu belirterek, ödev yaparken amaç belirleme, planlama, karar verme, mevcut kaynakları kullanma, bağımsız çalışma, kendine güvenme gibi becerilerin geliştiğini vurguladı. ”Bunun yanında iletişim kurma, kaynaklardan faydalanma, bilgiye ulaşma ve kullanma becerilerini de geliştiriyor” diyen Güneş, şu bilgiyi verdi: “Bu süreçte ödevi özenle yapma ve zamanında teslim etme alışkanlığı ile başarma duygusunu tatma da önemli oluyor. Ödevler öğrencilerin, bir işe başlama ve tamamlamayı, zamanı iyi kullanma ve yönetmeyi, bağımsız çalışmayı, çalışma ve başarısıyla gurur duymayı öğrenme gibi çeşitli becerilerini geliştirmelerine katkı sağlıyor. Ödevlerin öğrenci, öğretmen ve aile arasında zorunlu bağ oluşturan bir araç olmakta, aileye okuldaki çalışmaları tanıma, çocuğun öğrenmesini yakından izleme ve destekleme fırsatı veriyor.”

ÖDEVLERİN YÜZDE 40’I FEN BİLİMLERİNDEN

Araştırmacıların öğrencilere verilen ödevleri incelediklerini aktaran Güneş, Farrow, Tymms ve Henderson’un yaptıkları araştırmada ilk ve ortaokul öğrencilerine verilen ödevlerin yüzde 40’ının fen bilimleri, yüzde 39’unun matematikten oluştuğunu, okuma ödevlerinin ise yüzde 19 olduğunu belirlediklerini söyledi. Anne ve babaların okulun çabalarına destek vermek ve öğrenme sürecine eşlik etmek için çocuklarına daha fazla zaman ayırmak durumunda olduğuna işaret eden Güneş, şöyle devam etti: “Öğrencilere ev ödevi yapmada ailelerin yardımı ayda ortalama 15 saat oluyor. Bu süre ilk okulda 19, ortaokulda 14, lisede ise 6 saate düşmektedir. Yani ödev yapmaya yardım süresi eğitim düzeyi yükseldikçe düşüyor. Araştırmalar, çocukların ev ödevlerine en çok annelerin yardım ettiğini gösteriyor. Annelerin çocukların ödevine yardımı ilk ve ortaokul düzeyinde yüzde 95,  lise düzeyinde ise yüzde 53. Babaların yardımı ise ilk ve ortaokul düzeyinde yüzde 70, lise düzeyinde yüzde 38. Annelerin ödevlere yardımı üst düzeydedir. Oysa ki kendisine sadece annenin yardım ettiğini gören çocuk, model aldığı babası için ödevin önem taşımadığını düşünebilir ve ödev yapmaktan kaçınabilir. Bu nedenle, çocuğun ödevine anne ve baba olabildiğince eşit düzeyde ilgi göstermeli ve yardım etmeli. Ödevler, velilerin çocuklarına eşlik etmek için özel bir fırsat. Bu ödevlerle velilerin ilgilenmesi ve sorumluluk alması çocukların başarısı için belirleyici oluyor. Onun için çocuğunuzu ödeve karşı olumlu güdülemek için yanına oturunuz ve gerekli yardımı yapmak için onu dinleyiniz, okumasını izleyiniz,  yazılarına yardım edin, ödevi inceleyin. Çocuğunuzu ödevini kendisinin yapması için cesaretlendirin, ancak öğrencinizin zor bir ödevi var ve bu ödevi yapmak için yardıma ihtiyacı varsa onun soruları anlamasına ve cevapları kendisinin bulmasına yardım edin. Onun yerine cevapları vermekten kaçının, çünkü bu durum çok kolay gelir ve öğrenmesine katkıda bulunmaz. Eğer ödev çok zorsa yapması için zorlamayın ve öğretmeniyle görüşün.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz evin küçük hükümdarı olmasın!
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al