ETİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

ETİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

DHA

Bayram sürecinde şişmanlık, kalp- damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı olanlar dikkat!

 


Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülen Alpaydın, Kurban Bayramı’nda aşırı et tüketiminden kaçınılmasını önerdi.

Bayram sürecinde şişmanlık, kalp- damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlığı ve benzeri kronik rahatsızlığı olanların yeme içmelerine daha fazla özen göstermeleri gerektiğini belirten Gülen Alpaydın, bu kişilerin et ürünlerinde aşırı yağlı etler yerine az yağlı etleri tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Kurban eti tüketilirken etin niteliği yanında nasıl pişirileceği, ne kadar ve hangi besinlerle birlikte tüketilmesi gibi ayrıntılara da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Alpaydın, şöyle devam etti:

“Bu önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp, sağlıklı beslenmenin temel ilkelerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına özen gösterilmeli. Bu bakımdan kurban etinin ne miktarda, nasıl ve ne ile birlikte tüketileceğini bilmek, sağlıklı saklama, hazırlama ve pişirme yöntemlerini uygulamak hastalıklı insanlar kadar, sağlıklı bireyler için de önemlidir.”

DOYMUŞ YAĞLARA DİKKAT


Etin, iyi kalite proteinin yanı sıra yağ, demir, çinko, fosfor, magnezyum gibi mineraller ile bazı vitaminleri de içerdiğini vurgulayan Alpaydın, etteki yüksek oranda doymuş yağların kan kolesterol düzeyini yükseltip, koroner arter hastalıklarına zemin hazırlayabileceğini anımsattı. Gülen Alpaydın, bu nedenle bayram sürecinde bir yetişkinin günlük tüketmesi gereken et miktarının yaklaşık 90- 120 gram olduğunu vurguladı. Et ve et ürünlerinin özellikle C ve E vitamini içermediğini hatırlatan Alpaydın, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu nedenle et sebzelerle birlikte tüketilerek etin içindeki demirin emiliminin artırılması sağlanmalı. Ekmek, pilav, börek, çorba ve benzeri besinler et birlikte uygun miktarda alınmalı.

Ayrıca, yoğurt, cacık, ayran gibi süt ve süt ürünleri de etle birlikte alınması geren besin öğelerindendir. Mide bağırsak rahatsızlıkları olanlar etleri hemen değil, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra tüketmeli. Et ile yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli, yağ eklenmemeli.

Etin kızartılması ve ızgarada pişirilmesi kanserojen maddelerin oluşmasına ve B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına sebep olmaktadır ve eti ızgaraya fazla yaklaştırarak pişirmek, etin dış yüzeyin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırmaktadır. Bu nedenle pişirme yöntemi olarak kızartma ve çok yüksek ısıda pişirme yerine haşlama ve ızgara yöntemleri kullanılmalı.

Etler yemeğe katılacak şekildeki küçük parçalar halinde, -2 derecede birkaç hafta, derin dondurucuda ise -18 derecede daha uzun süre ile saklanmalı. Çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalı. Derin dondurucuda saklanan eti çözdürürken oda ısısında değil, buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenmelidir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al