Etek boyu ekonomiye bağlı!

ABD’li tekstilcilere göre etek boylarının uzayıp kısalması ekonominin durumuna bağlı olarak değişiyor.

Etek boyu ekonomiye bağlı!

ABD’li tekstilcilere göre etek boylarının uzayıp kısalması ekonominin durumuna bağlı olarak değişiyor.

ABD’de 1930’larda yaşanan Büyük Buhran döneminin en moda parçalarından uzun etek bu senenin de en popüleri olmaya aday. ABD’li tekstilcilere göre etek boylarının uzayıp kısalması ekonominin durumuna bağlı olarak değişiyor. 1990’ların başında enflasyon yüzde 15’e vurduğunda moda olan uzun eteklerin bu günlerde Victoria Beckham, Christina Aguilera ve Katie Holmes gibi ünlüler tarafından tercih edilmesinin, bugünlerdeki yüksek enflasyon ve işsizliğin dışa vurumu olduğu düşünülüyor.  Buna karşılık mini eteklerin en çok kullanıldığı yılların ekonominin iyi gittiği 1960’lar olması bu tezi destekliyor. Etek boylarının ekonomi ile ilişkisi 1926 yılında ortaya çıkan Etekboyu Endeksi’ne dayanıyor. O yıllarda ipek çorapları göstermek için mini etek giyen kadınlarla ortaya çıkan endeks daha sonra bugüne uyarlandı. Endekse göre ekonomik aktivite arttıkça tasarımcılar artan fiyatları maliyete yansıtmamak için etekleri kısaltıyor. Yani ekonomi düzeldikçe etek kısalıyor. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al