Deprem Travma Psikolojisi

ESRAR PSİKOZA SEBEP OLUYOR

ESRAR PSİKOZA SEBEP OLUYOR

APA

Marijuana kullanımı, meyili olan hastalarda psikoz başlangıcına neden olabilir. Bunları biliyor muydunuz?

 


Genel Psikiyatri Arşivleri dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, marijuana ya da esrar kullanımı, psikoza girmeye meyilli hastalarda psikozu başlatabilir. Ayrıca bu eğilimi olmayanlarda da böyle bir etki doğurabilir. 20 bin hastayı tetkik eden 83 çalışmanın analizini gerçekleştiren araştırmacılar, '' Marijuana kullanıcılarının, bu maddeyi almayanlara göre üç yıl daha erken psikoza girdiği '' kanısına vardılar.

Alkol kullanımı, bazı semptomların erken ortaya çıkmasına neden olmuyor. Ancak yapılan çalışmalara göre, aynı şey, sigara ve marijuana kullanıcıları için geçerli olmayabilir.

Birçok ülkeden elde edilen verilere göre esrar genellikle tütünle bir arada içiliyor. Buna rağmen araştırmacılar, marijuananın aksine sigara kullanan şizofreni hastalarında, halüsinasyonların ya da paranoyanın artması söz konusu olmuyor. Dolayısıyla tütün, semptomların erken ortaya çıkmasına neden olur değerlendirmesine varılmıyor.

Daha önce yapılan çalışmalarda, psikoz ile marijuana kullanımı arasında bir bağ olduğu ortaya çıkmıştı; ancak artık, bu uyuşturucunun psikoza neden olduğuna ilişkin yargı tartışılıyor. Ancak daha önceki çalışmalarda, psikozun erken başlangıç zamanlamasına, marijuana kullanımına başlanmasıyla olan ilişkisi aydınlatılacak bir şekilde eğilinmemişti. Ancak yeni yapılan araştırmalar ışığında, bilim insanları, özelliklede gençleri esrar kullanımından caydıracak sağlık mesajlarına ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

Psikiyatrik Araştırma dergisinde yayınlanan bir makaleye göre esrar kullanımı bipolar hastalığa yakalanan kişilerde, bu tür bir hastalığı olmayan akranlarına kıyasla hissedilir derecede daha yüksek. Araştırma, bipolar hastalığı olanlarda esrar kullanımının, diğerlerine göre 6.8 kat daha fazla olduğunu ortaya koyuyor ( Yüzde 71.3' e karşı 26.8 ). Üstelik bunların yüzde 30' unda esrar kullanımının düzeyi '' yüksek '' konumda ( Bu uyuşturucuyu kullananların yüzde 73' si, bir yıl içinde en az 21 kez esrar içmiş ), ki bu, DSM-IV esrar bağlantılı bozukluklara neden olma kriterini karşılıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al