ESRAR PSİKOZA SEBEP OLUYOR

ESRAR PSİKOZA SEBEP OLUYOR

APA

Marijuana kullanımı, meyili olan hastalarda psikoz başlangıcına neden olabilir. Bunları biliyor muydunuz?

 


Genel Psikiyatri Arşivleri dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, marijuana ya da esrar kullanımı, psikoza girmeye meyilli hastalarda psikozu başlatabilir. Ayrıca bu eğilimi olmayanlarda da böyle bir etki doğurabilir. 20 bin hastayı tetkik eden 83 çalışmanın analizini gerçekleştiren araştırmacılar, '' Marijuana kullanıcılarının, bu maddeyi almayanlara göre üç yıl daha erken psikoza girdiği '' kanısına vardılar.

Alkol kullanımı, bazı semptomların erken ortaya çıkmasına neden olmuyor. Ancak yapılan çalışmalara göre, aynı şey, sigara ve marijuana kullanıcıları için geçerli olmayabilir.

Birçok ülkeden elde edilen verilere göre esrar genellikle tütünle bir arada içiliyor. Buna rağmen araştırmacılar, marijuananın aksine sigara kullanan şizofreni hastalarında, halüsinasyonların ya da paranoyanın artması söz konusu olmuyor. Dolayısıyla tütün, semptomların erken ortaya çıkmasına neden olur değerlendirmesine varılmıyor.

Daha önce yapılan çalışmalarda, psikoz ile marijuana kullanımı arasında bir bağ olduğu ortaya çıkmıştı; ancak artık, bu uyuşturucunun psikoza neden olduğuna ilişkin yargı tartışılıyor. Ancak daha önceki çalışmalarda, psikozun erken başlangıç zamanlamasına, marijuana kullanımına başlanmasıyla olan ilişkisi aydınlatılacak bir şekilde eğilinmemişti. Ancak yeni yapılan araştırmalar ışığında, bilim insanları, özelliklede gençleri esrar kullanımından caydıracak sağlık mesajlarına ihtiyaç olduğunun altını çiziyor.

Psikiyatrik Araştırma dergisinde yayınlanan bir makaleye göre esrar kullanımı bipolar hastalığa yakalanan kişilerde, bu tür bir hastalığı olmayan akranlarına kıyasla hissedilir derecede daha yüksek. Araştırma, bipolar hastalığı olanlarda esrar kullanımının, diğerlerine göre 6.8 kat daha fazla olduğunu ortaya koyuyor ( Yüzde 71.3' e karşı 26.8 ). Üstelik bunların yüzde 30' unda esrar kullanımının düzeyi '' yüksek '' konumda ( Bu uyuşturucuyu kullananların yüzde 73' si, bir yıl içinde en az 21 kez esrar içmiş ), ki bu, DSM-IV esrar bağlantılı bozukluklara neden olma kriterini karşılıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al