Esnemede bulaşıcılık yakınlık derecesine göre değişiyor

Esnemek bulaşıcı... Ancak bilim adamları, kişiler arasındaki yakınlık derecesinin esneme hareketini taklit etmede etkili olduğunu saptadı.

Esnemede bulaşıcılık yakınlık derecesine göre değişiyor
Paylaş:

Esnemek bulaşıcı... Ancak bilim adamları,  kişiler arasındaki yakınlık derecesinin esneme hareketini taklit etmede etkili olduğunu saptadı.

Haber1İtalya'daki Pisa üniversitesi bilim adamları, sonuçları PLoS One  dergisinde yayımlanan araştırmada, esneyen kişiye yakınlık derecesi ne kadar  ileriyse o esnediğinde karşısındakinin de esneme ihtimalinin o kadar yüksek  olduğunu tespit etti. Bilim adamları, bir yıldan uzun bir süre, 109 yetişkini normal hayat  akışları içerisinde takip etti. Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika'dan seçilen 56 kadın ve 53 erkek deneğin hepsinde de insanların arasındaki yakınlık derecesinin, esnerken diğerinin de esnemesinde etkili olduğu görüldü. Esneyen akrabaysa en yoğun şekilde taklit edilirken, arkadaş ve tanıdıklarda bu durum biraz daha azaldı, hiç tanınmayan kişide zayıf olarak ortaya çıktı. Bu bağlantının sadece empati geliştirebilenlerde bulunduğunu ifade eden  bilim adamları, küçük çocuklar veya otizm hastalarında bu durumun söz konusu  olmadığını belirtti. A.A LONDRA