ESMERLER DAHA GEÇ YAŞLANIYOR

ESMERLER DAHA GEÇ YAŞLANIYOR

A.A

Esmer tenlilerin daha geç yaşlandığı, açık renk  tenlilerin ise cilt kanseri riski taşıdığı açıklandı.

 


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)  Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Zerrin Öğretmen, esmer tenlilerin daha geç yaşlandığını, açık renk  tenlilerin ise cilt kanseri riski taşıdığını belirtti.

Öğretmen, yaptığı yazılı açıklamada, cilt rengiyle hastalıklar arasındaki  ilişkiye dikkati çekerek, farklı ten renklerinin farklı özellikler taşıdığını  vurguladı.

Koyu renk tenlilerin yaydığı salgılar nedeniyle cilt kanseri olma  risklerinin düşük olduğunu ve daha geç yaşlandıklarını ifade eden Öğretmen, açık  tenlilerin daha hızlı yaşlandığını ve cilt kanseri riski taşıdığını kaydetti.

Öğretmen, “Bütün bunlarda cildin direncinin ve başka etmenlerin de  etkisi vardır” değerlendirmesinde bulundu.
       
“YAZIN 15 DAKİKADA ALINAN GÜNEŞ IŞIĞINI KIŞIN 1 SAATTE ALIRSINIZ”
       
İnsanların bazen yaşlarından daha büyük gösterdiklerini belirten Doç. Dr.  Öğretmen, şunları kaydetti:

 “Şüphesiz bunda kentte ya da kırsalda yaşanması, alınan besinler,  zararlı yiyecek ve içeceklerin kullanımı çok etkili. Fakat bununla birlikte diğer  etken unsur güneş ve yaydığı ışınlardır. Güneşin yaydığı ultraviyole A ışınları  yaşlanmayı doğurmaktadır. Ultraviyole B ışınları ise yanıklar meydana  getirmektedir. Güneşten her zaman korunulması gerekir. Hayatın ilk 20 yılında ne  kadar güneş ışığına maruz kalmışsanız ileride o kadar yaşlanırsınız. Bu durum,  beraberinde cilt kanseri olma riskini de artırır. Aniden güneşe çıkmak ve uzun  süre güneş altında kalmak sağlıksız bir durumdur. Kışın bile güneş zararlı  olabilmektedir. Yazın 15 dakikada alınan güneş ışığını kışın 1 saatte alırsınız.  Kış güneşi de zararsız değildir.”

Doç. Dr. Zerrin Öğretmen, yaşanan bölgenin yaşlanmada önemli olduğuna  işaret ederek, “Deniz, güneşin ışığını önemli ölçüde yansıtmaktadır. Bu nedenle  özellikle deniz kenarında oturanlar korunma kremlerini yaz ve kış aylarında  sürekli kullanmalıdır” ifadesini kullandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al