Eşim cinselliğe çok soğuk

Zehra Adıyaman- 21 yaşında 8 kardeşim en küçüğüyüm. 1 yıldır nişanlıyım. Bu yaz evlenme hazırlığımız var. Ben halen nişanlımla tam konuşabilmiş değilim. Onunla ve aile büyüklerimle konuşurken avuçlarım terliyor sürekli kendimi sıkıyorum. Nişanlım 2 kez öpme ve dokunmaya çalıştığında kendimi buz gibi hissettim her yanım kaskatı oldu. Bu durumda cinselliğimi nasıl yaşayacağımı bilemiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

- Çekingenlik özelliğiniz var gibi görünüyor. Kendini sıkma gerginlik yaratır ve doğal olarak terleme ve kasılma yapar. Heyecan halinizi var olandan daha da çoğaltır. Doğal olarak bu davranışınız sağlıklı iletişim kurmanızı engeller. Nişanlılık devresi çiftlerin birbirini tanıma devresidir. Bu zamanları iyi değerlendirmelisiniz. Eğer konuşmakta güçlük çekiyorsanız yazın ve nişanlınıza konuşamadıklarımı yazdım diye yazdıklarınızı verin. Hiç konuş(a)mamaktansa yazarak dile getirin düşünce ve duygularınızı. Çünkü iletişim sağlıklı olmazsa bu durum cinsel yaşantınızı da etkileyecektir. Eğer daha da zorlanma hissederseniz çift terapisi almak üzere psikoterpistten de destek alabilirsiniz. Ancak nişanlınızla birlikte gitmelisiniz.

Tülay K Maraş- Selamlar ben 49 yaşındayım. 19 yaşında yetişkin bir kızım var. Kendisine talip olan aileler gelip görmek istiyorlar ama kızım ben yanlarına çıkamam gelirlerse ben saklanırım yada çıkar amcamlara giderim diyor. Daha önce gelenlere de aynı şeyi yaptı. Ben oraya çıkınca kendimi çok kötü hissederim diyor ikna edemiyoruz.

- Kızınızın neden bu şekilde davrandığının bir açıklaması olmalı.Yapmak istedikleri olabilir, kendine koyduğu hedefler de olabilir. Öncelikle bir anne olarak onun kendine koyduğu hedefleri anlamalısınız. Kızınızla ilk öncelikle bu konuda konuşun. Henüz evliliğe hazır olmayabilir, kaygıları olabilir. Her kişi aynı durumlarda farklı tepkiler verebilir. Görücü usulü bir evlilik istemiyor da olabilir. Belki bununla ilgili yanlış geri bildirimler almış olabilir.

Dilaver Şile- 6 aydır evliyim ama bu evlilikten ben bir şey anlamadım. Eşimle sadece 2 kez beraber olabildim. Dışarıda ailemin ve komşularımızın yanında gayet neşeli ve hayat dolu. Ancak akşam yatak odamız berbat. Elinden gelse o odaya hiç girmeyecek. Salonda uyuyup kalmayı tercih ediyor. Beni sevdiğinden endişem yok cinselliğe karşı soğuk duruyor. Bunun nedeni sizce nedir acaba?

- Çok çeşitli sebepleri olabilir. Çocukluktan itibaren getirilmiş bazı olumsuz düşünceler en büyük etkendir. Cinsel ilişkide kadını zorlayan etkenler; utanç duygusu (cinselliğin tabu olması gerekliliği), ağrılı cinsellik(vaginismus), korkular, kendi vücudunu beğenmeme ya da beğenilmeyeceğini düşünme, nasıl davranacağını bilememe hali (aktif davranırsa eş tarafından olumsuz davranılacağı korkusu) gibi çeşitli nedenler olabilir. İkinizin birlikte bir seks terapistine gitmenizi öneririm. Adım adım yaşanması gereken terapi süreci tamamlandığında sağlıklı bir cinsel yaşantınız olacaktır.

Filiz Malatya- 5 yıldır evliyiz çocuğumuz yok henüz. Eşimle severek evlendik. 1 yıldır yaşadığımız ekonomik bir zorluk nedeniyle kayın validemle oturmaya başladık. Kayın validem sabahlara kadar TV seyredip ertesi gün öğleye kadar uyuyan birisi. Ben cinselliği istediğim gibi yaşamak istiyorum ancak eşim bir yıldır orgazm olurken çıkardığım seslerden rahatsız oluyor ve duyulmaması için ağzımı kapatıyor. Annem duyarsa ayıp olur diyerek bunu yapıyor ama bende bu şekilde tatmin olamıyorum. Eskiden haftada 4 kez beraber olurken şimdi ayda ancak 4 kez beraber olabiliyoruz. Bu durumdan çok rahatsızım. Ne önerirsiniz?

- Kayınvalideniz sabahlara kadar oturuyorsa ve buna alışmışsa muhtemelen duygu durumunda bir problem vardır ve belki de depresif duygu durumunda olabilir. Çünkü depresyonda ilk değişim uyku düzeninin bozulmasıdır. Öncelikle kayınvalidenizin bir psikiyatrist kontrolünden geçmesini öneririm. Cinsellik sadece gece yaşanması gereken bir durum değildir. Çeşitli zamanlarda çeşitli yerlerde beraberliği paylaşabilirsiniz.

Vedat Avcılar- Merhabalar köşenizi zevkle takip ediyorum. Benim sizinle paylaşmak istediğim sorunum şu: Bu yıl eşimin kız kardeşi liseyi bizim yanımızda okumak durumunda kaldı. Derslerine sık sık ablasını değilde beni yardıma çağırıyor. Geçen ay fark ettim ki daha önce öğrettiğim bildiği şeyleri tekrar soruyor ve ben yanında otururken bacağını bana dokundurmaya çalışıyor. Yanlış bir duyguya kapılmasını istemiyorum eşime anlattığımda beni suçlayarak kardeşinin böyle bir şey yapmayacağını benim uydurduğumu iddia etti. Baldızımı göndersem eşimle aram açılacak ama diğer türlüde başka sorunlar çıkacak ortaya. Nasıl çözebilirim baldızın bu cinsel ilgisini?

- Eşiniz siz ve baldızınız birlikte otururken karşı cins ile ilişkinin nasıl olması ve olmaması gerektiğini bir sohbet ortamı içinde konuşabilirsiniz. Gençlik yaşantınızdaki kişilere duyduğunuz ilgiden ki bunu öncelikle eşinizle konuşup ona sağlıklı bilgi vermek için bazı tecrübelerden söz edelim başkalarının yaşadığı tecrübeleri de diyerek birlikte planlıyarak yapabilirsiniz. Ya da bir ergen psikoloğundan yardım alabilirsiniz. Ergenlik döneminde bu tarz ilgiler farklılaşabilir ve yanlış yönlere kayabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al