Eşim Bana Uyum Sağlayamıyor

Eşim Bana Uyum Sağlayamıyor

Eşim Bana Uyum Sağlayamıyor-7 yıldır evliyim. Eşim kapalı bir aile de yetişti. Cinsel hayatımız monotonlaştı. Eşimi seviyorum ve ona bağlıyım ancak cinselliğimizin sıkıcılıktan kurtulmasını istiyorum. Eşim bu konuda bana uyum sağlayamıyor ve sonuç aynı değil mi diye soruyor ne yapmalıyım?

- Kişilerin gelişim süreçleri içinde çeşitli davranışlara çevrelerinin yaklaşımlarını öğrendiklerini veya aile tutumlarını model aldıklarını biliyoruz. Örneğin cinselliğin “yasak” olarak dile getirildiği ailelerde çocuklar da bu yönde yetişecek ve sağlıklı eğitim alınamayabilecektir. Uzmanların genellikle önerdikleri çocuklar yetişirken ailelerinden yaş ve eğitim düzeylerine uygun cinsel bilginin alınmasıdır. Zira çocuk içten gelen cinsellik dürtüsünü, özellikle ergenlik döneminde hormonların da değişimi aile, farklı yerlerde öğrenecek, merakını belki de yanlış bilgilerle giderecektir. Diğer yandan bu merakın giderilemediği ve cinselliğin öğrenilemediği, kişinin hayatı boyunca cinselliği bir yasak olarak gördüğü durumlarda vardır. Bu durumlarda belli bir konuda kalıplaşmış fikirlerden de bahsedilebilir. Bu süreci aşmak için öncelikli önerim sabır önerilir. Bu konuda sürekli yapılan tartışma ve nasıl çözelim konuşmalarının cinsel hayatınıza olumlu değil olumsuz etkisi olacaktır. Ancak sorun devam ettiğinde bunun bir iletişim problemi olarak görülmesi ve bu iletişimin olumlu paylaşıma dönemsi yolunda bir uzamanla, özellikle evlilik terapisti aile, irtibata geçilmesi de önerilir.

 

Samime Manisa- Merhabalar. Ben 14 yıldır evliyim. 2 çocuk annesiyim. Eşimin davranışlarından bir süredir şüpheleniyordum ama geçen gece cep telefonu mesajından bir başkasıyla ilişkisi olduğunu gördüm. Beni de sevdiğini söylüyor ve çocuklarına karşı tüm görevlerini yerine de getiriyor. Bu durumun cinsel aldatma boyutuna gidip gitmediğini bilmiyorum ama çok gururuma dokundu. Bu çözmem konusunda ne önerirsiniz? Arkadaşlarım evi terk etmemi söylüyorlar.

- Yapılan pek çok araştırma kadınların cinselliğe erkeklere oranla çok daha sakınımlı yaklaştıklarını ve eş konusunda çok daha seçici davrandıklarını gösteriyor. Bu da genellikle aldatanın kadın değil de erkek olmasına yol açıyor. Diğer yandan toplumsal değer yargıları da kadının eşini aldatmasına oldukça olumsuz bir yönde bakıyor. İki eş arasında duygusal bağlılık ve hayat paylaşımı olduğunda aldatan kim olursa olsun diğer tarafta güven yıkılması olacaktır. Sizin sorunuzun bir başka yönü de aldatmanın kimi zaman sadece cinsel yollu olduğunu gösteriyor. Kadın erkek ilişkilerinde cinsel mutluluk ve kişisel özgürlük ihtiyacını abartan bireylerin diğer ihtiyaçlarına zarar verebileceklerini bilmeleri aile terapisinde hep vurguladığımız konulardır. Özgürlük için evliliği kurban etmemek doğru ve akla yakın bir yaklaşımdır. Aile terapilerinde bu durum vurgulanır; sadece cinsellik odaklı evlilik, paylaşımın olmadığı bir yola sürükleyebilir iki tarafı da. Bu noktada önerilecek eşiniz ile karşılıklı bu durumu konuşmanız, duygularınızı paylaşmanızdır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al