Deprem Travma Psikolojisi

Eşcinsellikte 18 yaş önemli

Eşcinselliğin hastalık olup olmadığı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eşcinsellikle ilgili yaptığı konuşmada, "Eşcinsellikte 18 yaş önemli" dedi.

Eşcinsellikte 18 yaş önemli

Eşcinselliğin hastalık olup olmadığı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eşcinsellikle ilgili yaptığı konuşmada, "Eşcinsellikte 18 yaş önemli" dedi.

Eşcinselliğin hastalık olup olmadığı ile ilgili tartışmalar gündemdeki sıcaklığını korurken konu akademisyenlerin de gündemindeydi. Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği bilimsel eğitim toplantılarında bu hafta cinsel kimlik bozukluğu ve eşcinselliği gündemine aldı. Konu eşcinsellik olunca söylemleriyle dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan akademisyen ve uzmanlara sunum yaptı. Tarhan 18 yaşa dikkat çekti. Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği Bilimsel Eğitim Toplantıları sürüyor.

GENÇLERLE DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Her hafta birbirinden farklı konuların ele alınıp tartışıldığı toplantının gündeminde bu hafta eşcinsellik vardı. Eşcinselliğin hastalık olup olmadığı bugüne kadar tartışılagelmiş bir konu. Konuyu bu kez akademisyen ve uzmanlar tartıştı. Konu cinsel kimlik bozukluğu ve eşcinsellik olunca konuşmacı da bugüne kadar konuya ilişkin söylemleriyle kimi kesimlerin tepkisini çeken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dı. Katılımın yoğun olduğu toplantıda Rektör Tarhan “Cinsel Kimlik Bozukluğu ve Eş cinsellik” başlığında bir sunum yaptı. Ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye eşcinselliğin, transseksüelliğin bazı yerleşim yerlerinde yüceltildiğini vurgulayan Tarhan, cinsel kimliğin oluşturulmasında kültürün önemli bir etken olduğuna dikkat çekti. Eğer bir kişi cinsel davranışından rahatsızlık duyuyorsa hekiminin ona kesinlikle yardım etmesi gerektiğini ifade eden Tarhan, cinsel kimlikle ilgili bir kargaşa yaşayan kişiye anne-babanın rehberlik etmesi gerektiğini kaydetti. 18 yaşın belirleyiciliğine dikkat çeken Tarhan, ebeveynlerin bu yaşa kadar çocuklarına cinselliğiyle ilgili bilgiyi vermesi gerektiğini söyledi. Bu anlamda sorun yaşayan kişilere sonuç bilincinin çalışılması gerektiğini de hatırlatan Tarhan, ileride pişmanlık yaşanmaması için cinsel kimliğin kargaşa yaşayan kişiye sorgulatılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Şaban Özdemir(NPGRUP)
Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından düzenlenen “Meslek Uzmanı Buluşmala
  • Kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenlik bulgularının başlamasının, erken ergenlik olarak tanımlandığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Dr.
  • Gençlerdeki yalnızlık, ebeveyne olan güven duygusuyla yakından ilişkili!
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Müstakil Akademi 5. Silsile’ eğitim programının konuğu oldu.
  • Ergenlik döneminde yaşanan sorunların normal kabul edilmesi ve psikiyatrik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmemesi büyük problemlerin atlanmasına yol aç
  • Kişinin sahip olduğu arkadaşlık ilişkisinin kalitesi, dış dünyayı algılama biçimini, sosyalliğini ve özgüveni üzerinde oldukça etkili oluyor.
  • Randevu Al