Deprem Travma Psikolojisi

Eş dost tavsiyesi hasta ediyor

Dikkat! Eş dost tavsiyesiyle kaplıcaya gidenler büyük risk altında.

Eş dost tavsiyesi hasta ediyor

Dikkat! Eş dost tavsiyesiyle kaplıcaya gidenler büyük risk altında.

esdosttavsiyeGediz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özgür Bozan kaplıca tedavisi konusunda uyardı, "Eş dost tavsiyesiyle kaplıcaya gidenler büyük risk altında. Doktora danışmadan termal sularla şifa aramak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir" dedi. Gediz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Bozan, kaplıcalardaki tehlikeye işaret etti. Yrd. Doç. Dr. Bozan, kimilerinin şifa bulmak, kimilerinin de güzelleşmek için termal sulardan ve çamurlardan bilinçsizce yararlandığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Bozan, çoğu kişinin de ağrılarından kurtulmak için eş dost tavsiyesiyle kaplıcalara gittiğini, özellikle kronik rahatsızlığı olanlar ile yaşlıların çeşitli risklerle burun buruna geldiğini dile getirdi.

İYİLEŞMEK İSTERKEN DAHA DA KÖTÜLEŞEBİLİRSİNİZ

Bozan, "İyileşmek ya da ağrılarınızdan kurtulmak isterken sağlığınız daha da bozulabilir. Çeşitli mineraller, gazlar içeren sıcak kaplıca suları, doktor önerisiyle ve fizyoterapist kontrolünde uygulandığında ancak romatizmal hastalıklar, dejeneratif eklem hastalıkları (kireçlenmeler), bel-boyun ağrıları ile ortopedik, nörolojik hastalıklarda faydalı olabilir. Bu yararın uzun sürmesi için de kaplıca tedavisi sonrası fizyoterapist tarafından planlanan egzersiz programının uygulanması gerekir" dedi. Özgür Bozan, doktora danışmadan kesinlikle kaplıca tedavisi görmemesi gerekenleri da "Ağır kalp-damar, akciğer, böbrek, karaciğer hastalıkları olanlar, akut enfeksiyon geçirenler, organ yetmezliği çekenler, kanser, diyabet (şeker) ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlılar" diye özetledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al