Deprem Travma Psikolojisi

Erken yaşlandırıyor

Eksik diş yüzde erken yaşlanmaya neden oluyor.

Erken yaşlandırıyor

Eksik diş yüzde erken yaşlanmaya neden oluyor.

Çoğu zaman önemsenmeyen diş kayıpları, zamanla insanın başına büyük dertler açıyor. Diş kaybının kemik yoğunluğunu azaltıp, kemiğin boyutlarında bir yılda yüzde 25’e varan değişikliğe yol açtığını vurgulayan DentGroup Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, bunun zamanla çene kemiğinde erimeye neden olduğunu ve yüz bölgesinde yaşlanmaya bağlı oluşan doğal değişimin erken dönemde ortaya çıkmaya başladığını belirtiyor. Eksik dişler, reflüden diyabete kadar birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. disleryaslandiriyorEksik dişlerin yüz estetiği açısından “erken yaşlanmaya yol açtığını” söyleyen DentGroup Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, “Uzun süreli diş eksikliği,  çene kemiğinde meydana getirdiği erime nedeniyle , özellikle ağız çevresinde dudak ve yüzdeki çizgilerde derinleşmeye, dudak köşelerinin aşağı doğru düşmesine ve hastada bitkin ve yaşlanmış bir yüz görüntüsü oluşmasına neden olur. Yanaklar çökük, dudaklar daha ince bir görünüm kazandığı için, kişi adeta 5-10 yaş daha yaşlı görünür” diyor. Çene kemiğinin korunabilmesi için, çiğneme kuvvetlerinin tüm kemiğe iletilmesi gerektiğini belirten Dr. İlay Maden, bunun ancak doğal diş veya diş kökü görevini gören dental implantlar ile sağlanabileceğini vurguluyor. Dr. Maden, “Doğal dişi ya da implant olsun, her yetişkinin ağzında mutlaka 28 diş olmalı” şeklinde konuşuyor.

ÇİĞNEME KALİTESİ TÜM İÇ ORGANLARI ETKİLİYOR

Doğru çalışan sağlıklı bir sindirim sistemi için, ağız ve diş sağlığının önemine dikkat Dr. İlay Maden , kilo verememenin, tedaviye rağmen reflüden kurtulamamanın nedeninin eksik dişler olabileceğini ifade ederek, “Eksik diş nedeniyle, ağız içinde başlayan problemler, mide ve sindirim sistemi hastalıklarına da neden olabiliyor” uyarısında bulunuyor. Çiğneme kalitesinin mide ve pankreas başta olmak üzere tüm iç organları etkilediğini belirten Dr. İlay Maden, besinlerin çiğnenerek gerektiği kadar öğütülmediği zaman mideye yeterince parçalanmadan gittiğini, bu durumda sindirimin tüm yükünü midenin üstlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu da mide asitlerinin fazla salgılanmasına, pankreas ve safra kesesinin aşırı çalışmasına yol açıyor. Pankreasın fazla çalışması diyabete davetiye çıkarıyor.  Dr. İlay Maden’e göre, eksik dişler obezite tehdidini de artırıyor. Pankreas ve safra kesesinin fazla çalışması glisemik indeksi yükseltiyor. Böylece gıdalardaki nişasta molekülleri şekere dönüşerek obeziteyi tetikliyor. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al