ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

A.A

Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Dursun Buğra, kolon-rektum (kalın bağırsak) kanserinde erken teşhis ve tedavinin önemine işaret ederek, bu sayede 100 hastadan 95-98'inin hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürdüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Buğra, yaptığı yazılı açıklamada, kolon-rektum kanserlerinin, kalın bağırsağın ve onun son bölümü olan rektumun iç dokusundan kaynaklanan kötü huylu tümörler olduğunu kaydetti.

Erken teşhisin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Buğra, 35 yaşından itibaren yılda bir kez dışkıda gizli kan testi yaptırılması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Buğra, ayrıca 50 yaşına gelen kadın ve erkeklerin de bir defa kontrol kolonoskopisi yaptırmalarını önerdi.
Kolon kanserlerinin yüzde 90'ının çok çeşitli etkenlerle oluştuğuna dikkati çeken Prof. Dr. Buğra, hastaların sadece yüzde 10'unda kanserin neden ve nasıl oluştuğunu bilebildiklerini belirtti.

"Kolon kanseri erken evrede saptanan her 100 hastadan 95-98'i sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürüyor" diyen Prof. Dr. Buğra, şunları kaydetti:

"Kanserin ikinci evresinde tedavi sonrası 5 yıl yaşama oranı yüzde 75-80'lere ulaşırken, üçüncü evrede bu oran yüzde 50-60'larda, dördüncü evrede ise yüzde 10-15 civarında bulunuyor. Birçok kanser tipinde bu oranlara yaklaşmak kolay değil. Bu nedenle kolon-rektum kanserli olgular tedaviden iyi yanıt alınan hasta grubunda sayılıyorlar.

Kanserin tedavisinde birinci öncelik cerrahidir. Rektum tümörleri için gereken durumlarda radyoterapi, kolon ve rektum tümörleri için kemoterapi uygulanıyor. Tedavi şansını yitirmiş ve çok ileri aşamada bulunan hastalarda ise ağrıyı dindirmeye yönelik tedaviler uygulanıyor."

KOLONOSKOPİ TESTİ KORKUSU

Kolonoskopinin halk arasında rahatsız edici bir test olduğunun söylenmesine karşılık, uygulanmasının çok kolay olduğunu belirten Prof. Dr. Buğra, açıklamasında "Bilgisayarlı tomografi çekimi yaparak ve özel bir bilgisayar programı kullanarak, görüntüler aracılığıyla kolon boşluğunda dolaşıyor gibi içerideki polipleri görmek mümkün" ifadesini kullandı.

Türkiye'de kolon kanserinin en sık görülen kanserler arasında üçüncü sırada yer aldığını belirten Prof. Dr. Buğra, ailesinde kolon kanseri görülen kişilere kolonoskopik incelemeleri daha erken yaşlarda başlatmalarını önerdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al