Deprem Travma Psikolojisi

ERKEN TANISI MÜMKÜN MÜ

ERKEN TANISI MÜMKÜN MÜ

CUMHURİYET GAZETESİ - BİLİM EKİ

Alzheimer hastalığının ne şekilde geliştiğini araştıran Amerikalı bilim insanları, son araştırmalarında ilginç sonuçlara ulaştılar.

 


Alzheimer hastalığın ana faktörü, sinir hücrelerini harap eden plakalardır. Bu plakalarda birikerek beyin fonksiyonlarını bozan Beta-Amyloid proteinlerinin oluşum ve indirgenme oranının araştırılmasına dayanan çalışmaya göre, beyin aşırı miktarda üretilen zararlı proteinleri temizleyemiyor.

Alzheimer ve sağlıklı insanların protein üretiminde bir farklılık söz konusu değil. Fakat Alzheimer hastalarının beyni, proteinleri çok daha yavaş indirgiyor. Bulgu Alzheimer’in erken tanısı ve olası yeni terapi biçimleri için yeni olanaklar sunacak diyor araştırmayı yöneten Washington Tıp Okulu’ndan Randall Bateman, Science dergisinde.

Beta-Amyloid proteinlerinin Alzheimer hastalığının gelişiminde anahtar rolü üstlendiği biliniyordu. Bu proteinler sağlıklı insanlarda da üretiliyor ancak gri beyin maddesinde birikmiyorlar. Protein birikimiyle oluşan plakalar sinir hücrelerine gitgide daha fazla zarar vererek, Alzheimer için tipik olan demans semptomlarını doğuruyorlar. Çok ender bir kalıtım parçası Beta-Amyloid proteinlerinin aşırı miktarda üretilmesinden sorumlu. Ancak bunların niçin biriktiği şimdiye kadar kesin olarak açıklanamamıştı.

Araştırma çerçevesinde on iki Alzheimer hastası ve on iki sağlıklı insandaki Beta-Amyloid proteinlerinin oluşum oranı karşılaştırılmış. 74 yaşındaki insanlardan alınan verilerin karşılaştırılması sonucunda Alzheimer hastası ve sağlıklı insanlardaki Beta-Amyloid üretiminin aynı olduğu görülmüş. Ancak indirgenme oranı Alzheimer hastalarında yüzde otuz daha düşük çıkmış.

Bilim insanları bu yavaşlama nedeniyle proteinlerin on yıl içinde Alzheimer semptomlarını ortaya çıkaracak kadar biriktiğini tahmin ediyorlar. Bozuk indirgeme sisteminin kesin olarak açıklanabilmesi için her ne kadar kapsamlı araştırmaların yapılması gerekiyorsa da yeni sonuçlar, Beta-Amyloid proteinlerinin yok edilmesine yardımcı olacak yeni terapi biçimlerinin geliştirilmesine olanak tanıyacak. Ayrıca proteinlerin indirgenme oranına göre Alzheimer hastalığının erken tanısı da mümkün olabilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al