Deprem Travma Psikolojisi

ERKEN DOĞUMUN NEDENİ:

ERKEN DOĞUMUN NEDENİ:

ANKA

Sağlık Enstitüsü, hem annelerde hem de bebeklerde erken doğuma yol açtığı düşünülen DNA farklılıklarını ortaya çıkarttı.

Erken doğuma Interlökin 6 adlı genin neden olabileceği bildirildi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, hem annelerde hem de bebeklerde erken doğuma yol açtığı düşünülen DNA farklılıklarını ortaya çıkarttı.

Prematür doğum, bebeğin gelecekteki sağlığına en büyük tehditlerden birini oluştururken, bazı durumlarda iltihaplanma ve diğer tıbbi komplikasyonlar etken olsa da erken doğumun nedenlerinin tam olarak bilinmediğinin altı çiziliyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünce gerçekleştirilen bir araştırma kapsamında erken doğum gerçekleştiren kadınlarda 190 gende 700 DNA değişkenine bakılırken bebeklerin kordon kanı da bu değişkenler için test edildi.

Özelikle hücreler tarafından enfeksiyona karşılık olarak üretilen Interlökin 6 reseptörü geni taşıyan bebeklerin erken doğmasının daha olası olduğu görüldü.

BBC'nin haberine göre, çalışmayı yöneten Dr Roberto Romero "Hipotezimiz, anne ve cenin, rahim içindeki çevre elverişsiz olduğunda ve yaşamları tehdit edildiğinde erken doğum sinyali verdiği yönünde" dedi.

"Ceninde bir enfeksiyon olduğunda erken doğumun hayati değeri olduğu gözleniyor. Annenin iltihaplı dokusundan kurtulmasını ve kendisini gelecek doğumlar için korumasını sağlıyor" şeklinde konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al