Erkeklerin tüp bebek yapma oranı

Erkeklerin tüp bebek yapma oranı son 10 yılda 2 kat arttı. intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olarak bilinen erkek kısırlığında IVF tedavisinin kullanımı iki katına çıkmış olsa da, prosedürün her zaman iyi sonuçlar vereceğinin garantisi yoktur.

Erkeklerin tüp bebek yapma oranı

ICSI sırasında, tek bir sperm doğrudan bir yumurtaya enjekte edilir. 1992 yılında uygulamaya konan prosedür, birçok kısır erkeğin baba olmasını mümkün kılmıştır.

"ICSI öncesi günlerde, şiddetli erkek kısırlığına sahip çiftler, yumurtanın başka bir erkeğin spermi ile döllenmesi sonucu bebek sahibi oluyorlardı , maalesef bu nedenle kişinin biyolojik baba olma olasılığını ortadan kalkıyordu" diye açıkladı. Dr. Avner Hershlag NY Manhasset, North Shore Üniversitesi Hastanesinde İnsan Üretimi Şefi, Yeni çalışmaya dahil olmayan Hershlag, "Artık babaları yetersiz spermleri olan milyonlarca çocuk ve yetişkin var ve var olma sebepleri ICSI ," dedi. Bununla birlikte, CDC çalışma yazarları, geleneksel Tüp Bebek yönteminin (in vitro fertilizasyonu - IVF) aksine, ICSI'nin çok daha pahalı olduğunu söyledi.

Çalışmayı yürütürken, CDC den  Sheree Boulet’inin önderlik ettiği araştırma ekibi, 1996 ve 2012 yılları arasında ABD Ulusal Yardımlı Üreme Teknolojisi Gözetim Sistemine rapor edilen yaklaşık 1.4 milyon taze IVF döngüsünü analiz etti.

Bu IVF döngülerinden yüzde 65'i ICSI'yi ve yaklaşık yüzde 36'sı erkek kısırlığını içermektedir. Araştırmacılar, yeni IVF döngüleri arasında ABD'de ICSI kullanımının 1996'da yüzde 36'dan 2012'de yüzde 76'ya yükseldiğini bildirdi.

Erkek kısırlığına sahip erkekleri içeren durumlarda, ICSI kullanımı 1996'da yüzde 76  2012’ de yüzde 93'e yükselmiştir. Kısır olmayan erkekler arasında, ICSI kullanımı yüzde 15'ten yüzde 67'ye yükselmiştir.

2008 ve 2012 arasında, taze IVF döngüsünün yaklaşık yüzde 36'sı erkek kısırlığını içeriyordu. Araştırmacılar, erkek infertilitesi bir gündem olmadığında ICSI ve IVF’i karşılaştırdığımızda;

IVF prosedürü kullanmanın, implantasyon, hamilelik, canlı doğum ve düşük doğum ağırlığı oranlarında hafif bir düşüş olduğunu belirtti.

Hershlag, bulgunun "bazı çiftlerde ICSI prosedürünün aşırı kullanılmasına işaret edebileceğini" söyledi. Ancak, birçoğunun sperm testlerinde normal sonuçları olabilecek erkeklerde "döllenme potansiyelini" belirlemenin her zaman kolay olmadığını da söyledi.

Hershlag, "IVF yapılıncaya kadar, daha önce hiç hamile kalmamış hastalar için, spermin bir yumurtayı dölleneceğine dair kesin bir netlik yoktur," dedi.

Alan Copperman, New York'taki Mount Sinai Hastanesinde üreme endokrinolojisi ve kısırlık bölümünün direktörü “ICSI başlangıçta şiddetli erkek faktörü kısırlığı için gerçekleştirilirken, artık kullanımı için birçok gösterge var ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan IVF döngülerinin dörtte üçünde kullanılıyor” dedi.

Copperman'a göre, teknolojiler gelişmiş durumda, doktorlar artık en sağlıklı yumurta ve spermi bulabiliyorlar. Yani, "her bir yumurtanın üzerine onbinlerce sperm yerleştirmek yerine, tek bir sperm seçip ICSI gerçekleştiriyoruz."

Cooperman; yumurta dondurma teknolojilerinin de ICSI kullanımını artırdığını belirtti. Copperman, “Yumurtalarını çözdüklerinde ve kullanılmaya hazır olduklarında gübrelemeyi sağlamak için geleneksel tohumlama yerine ICSI kullanılmalıdır” diyor.

Çalışma, 20 Ocak Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayımlandı.

WEBMD   / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • ‘Tüp bebek tedavisi’ diye bilinen IVF tedavisi gören çiftler için, çocuk sahibi olma şansını internet üzerinden ölçebilecekleri yeni bir hesaplama yön
  • Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen “Tüp Bebek” programı Zoom üzerinden online olarak gerçekleşti.
  • Tüp bebek tedavisinin önünü açan bilim insanı: Miriam Menkin...
  • Tüp bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Nokta var. Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat etmeli? İşte tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gere
  • Hindistan'ın güneyindeki Andhra Pradeş eyaletinde 73 yaşındaki kadın ikiz doğurdu, 82 yaşındaki baba ertesi gün inme geçirdi.
  • Randevu Al