Erkeklere andropoz öncesi süt önerisi

Kadınların menopoz döneminde kemik yoğunluklarını kaybetmemek için düzenli süt ürünleri tüketmeleri önerilir.

Erkeklere andropoz öncesi süt önerisi
Paylaş:

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Oğuz Özyaral, erkeklerin de ileri yaşlarda güçlü kemik yapısına sahip olabilmeleri için andropoz öncesinde süt tüketimine başlamaları gerektiğini söyledi.

Erkeklerin ileri yaşlarda güçlü bir kemik yapısına sahip olabilmeleri için andropoz öncesinde süt tüketimine başlamaları gerektiğini belirten Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, "Günde 2-3 bardak sütün yanı sıra, sabah kahvaltıda 2 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir ve ara öğünlerde bir kase yoğurt tüketimi osteoporozla beraber gelişebilecek olan kemik erimesi ve doku kayıplarını önlenebilecektir" dedi.

Özyaral, kadınların menopoz döneminde kemik yoğunluklarını kaybetmemek için, doğumdan gençlik yıllarına kadar düzenli olarak süt tüketmesinin tavsiye edildiğini söyledi.

Kadınlar için tavsiye edilen sütün erkekler için de çok önemli olduğunu, düzenli tüketim yapan erkeklerin andropoz dönemini rahat geçireceğini belirten Özyaral, sütün gece yatmadan iki saat önce içilmesi gerektiğini bildirdi.

30'LU YAŞLARDAN SONRA KEMİK DEFORMASYONU ARTAR

Doç. Dr. Oğuz Özyaral, insanlarda kemik yoğunluğunun gelişiminin en fazla 20'li yaşlara kadar devam ettiğini, çocukluk ve gençlik yıllarında yeteri kadar tüketilen sütün kalsiyum ve fosfor açısından kemik mineralizasyonunu sağladığını aktardı.

Yeterli tüketim yapılmadığı takdirde 30'lu yaşlardan sonra kemik deformasyonları ve kemik erimesi gibi sorunların ortaya çıkma riskinin artacağı, Dr. Özyaral'ın uyarıları arasında.

DHABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: